Modern TV Stand for TVs up to 80 Inches, Entertainment Center with 4 Drawers and 1 Cabinet, Wood TV Console Table with Metal Legs and Handles for Living room
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | MDF |
| Max TV Screen Size | 70-79 inches |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.60 |
| Assembled Height (in.) | 21.70 |
| Weight (lbs) | 101.00 |
Product Features
- The combination of sleek curves, gold accents, and metallic feet gives this TV cabinet a luxurious and sophisticated look that will elevate the decor of any living room or entertainment space.
- The back of the cabinet is equipped with cable management holes, allowing for neat and organized storage of cables and wires.
- The handles come in two stylish designs, adding a modern and chic touch to the piece.
- Crafted with high-quality materials, this TV cabinet is built to last and withstand the rigors of daily use.
- The spacious drawers and storage compartment provide plenty of room for storing DVDs, remotes, and other essentials, keeping your living room organized and clutter-free. And the shelf cannot be adjusted.
Description
| Overall Product Size | 70.9'' W x 15.6'' D x 21.7'' H |
| Leg Height | 6.1'' |
| Cabinet Handle Length | 4.3'' |
| Drawers Size(interior) | 15.9'' W x 9.4'' D x 3.5'' H |
| Cabinet Size(interior) | 17.3'' W x 14.2'' D x 6.5/7.4'' H |
| Top Capacity | 150 lbs |
| Cabinet and Drawers Capacity | 30 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Material | MDF+Melamine sticker+Painting |
| Leg& Handle Material | Metal |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 1 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 4 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Tips1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Modern TV Stand for TVs up to 80 Inches, Entertainment Center with 4 Drawers and 1 Cabinet, Wood TV Console Table with Metal Legs and Handles for Living room
Modern TV Stand for TVs up to 80 Inches, Entertainment Center with 4 Drawers and 1 Cabinet, Wood TV Console Table with Metal Legs and Handles for Living room
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | MDF |
| Max TV Screen Size | 70-79 inches |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.60 |
| Assembled Height (in.) | 21.70 |
| Weight (lbs) | 101.00 |
Product Features
- The combination of sleek curves, gold accents, and metallic feet gives this TV cabinet a luxurious and sophisticated look that will elevate the decor of any living room or entertainment space.
- The back of the cabinet is equipped with cable management holes, allowing for neat and organized storage of cables and wires.
- The handles come in two stylish designs, adding a modern and chic touch to the piece.
- Crafted with high-quality materials, this TV cabinet is built to last and withstand the rigors of daily use.
- The spacious drawers and storage compartment provide plenty of room for storing DVDs, remotes, and other essentials, keeping your living room organized and clutter-free. And the shelf cannot be adjusted.
Description
| Overall Product Size | 70.9'' W x 15.6'' D x 21.7'' H |
| Leg Height | 6.1'' |
| Cabinet Handle Length | 4.3'' |
| Drawers Size(interior) | 15.9'' W x 9.4'' D x 3.5'' H |
| Cabinet Size(interior) | 17.3'' W x 14.2'' D x 6.5/7.4'' H |
| Top Capacity | 150 lbs |
| Cabinet and Drawers Capacity | 30 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Material | MDF+Melamine sticker+Painting |
| Leg& Handle Material | Metal |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 1 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 4 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Tips1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | MDF |
| Max TV Screen Size | 70-79 inches |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.60 |
| Assembled Height (in.) | 21.70 |
| Weight (lbs) | 101.00 |
Product Features
- The combination of sleek curves, gold accents, and metallic feet gives this TV cabinet a luxurious and sophisticated look that will elevate the decor of any living room or entertainment space.
- The back of the cabinet is equipped with cable management holes, allowing for neat and organized storage of cables and wires.
- The handles come in two stylish designs, adding a modern and chic touch to the piece.
- Crafted with high-quality materials, this TV cabinet is built to last and withstand the rigors of daily use.
- The spacious drawers and storage compartment provide plenty of room for storing DVDs, remotes, and other essentials, keeping your living room organized and clutter-free. And the shelf cannot be adjusted.
Description
| Overall Product Size | 70.9'' W x 15.6'' D x 21.7'' H |
| Leg Height | 6.1'' |
| Cabinet Handle Length | 4.3'' |
| Drawers Size(interior) | 15.9'' W x 9.4'' D x 3.5'' H |
| Cabinet Size(interior) | 17.3'' W x 14.2'' D x 6.5/7.4'' H |
| Top Capacity | 150 lbs |
| Cabinet and Drawers Capacity | 30 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Material | MDF+Melamine sticker+Painting |
| Leg& Handle Material | Metal |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 1 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 4 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Tips1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |























