Modern TV Stand for TVs up to 80 Inches, Entertainment Center with Glass Door, 2 Drawers and Cabinets, Wood TV Storage Cabinet with Solid Wood Legs and Metal Handles for Living room
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.80 |
| Assembled Height (in.) | 14.20 |
| Weight (lbs) | 75.00 |
Product Features
- The combination of clean lines and subtle details makes this TV stand a perfect addition to any modern living room or entertainment area.
- The TV stand is equipped with two metal handles, four circular feet for stability, and a data cable storage hole in the back for a tidy entertainment setup.
- The spacious drawers and storage cabinet provide plenty of room for storing DVDs, remotes, and other essentials, keeping your living room organized and clutter-free.
- Assembly required. All of the instructions and hardware needed for assembly are included.
Description
| Overall Product Size | 70.9'' W x 15.8'' D x 14.2'' H |
| Leg Height | 3.2'' |
| Cabinet Size(interior) | 16.7'' W x 15.4'' D x 9.8'' H |
| Drawer Size(interior) | 15.4'' W x 9.4'' D x 5'' H |
| Top Capacity | 150 lbs |
| Cabinets and Drawers Capacity | 30 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Material | MDF+Melamine sticker+Painting |
| Handle Material | Metal |
| Leg Material | Solid Wood |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 2 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Tips1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















Modern TV Stand for TVs up to 80 Inches, Entertainment Center with Glass Door, 2 Drawers and Cabinets, Wood TV Storage Cabinet with Solid Wood Legs and Metal Handles for Living room
Modern TV Stand for TVs up to 80 Inches, Entertainment Center with Glass Door, 2 Drawers and Cabinets, Wood TV Storage Cabinet with Solid Wood Legs and Metal Handles for Living room
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.80 |
| Assembled Height (in.) | 14.20 |
| Weight (lbs) | 75.00 |
Product Features
- The combination of clean lines and subtle details makes this TV stand a perfect addition to any modern living room or entertainment area.
- The TV stand is equipped with two metal handles, four circular feet for stability, and a data cable storage hole in the back for a tidy entertainment setup.
- The spacious drawers and storage cabinet provide plenty of room for storing DVDs, remotes, and other essentials, keeping your living room organized and clutter-free.
- Assembly required. All of the instructions and hardware needed for assembly are included.
Description
| Overall Product Size | 70.9'' W x 15.8'' D x 14.2'' H |
| Leg Height | 3.2'' |
| Cabinet Size(interior) | 16.7'' W x 15.4'' D x 9.8'' H |
| Drawer Size(interior) | 15.4'' W x 9.4'' D x 5'' H |
| Top Capacity | 150 lbs |
| Cabinets and Drawers Capacity | 30 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Material | MDF+Melamine sticker+Painting |
| Handle Material | Metal |
| Leg Material | Solid Wood |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 2 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Tips1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |
Original: $282.03
-70%$282.03
$84.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.80 |
| Assembled Height (in.) | 14.20 |
| Weight (lbs) | 75.00 |
Product Features
- The combination of clean lines and subtle details makes this TV stand a perfect addition to any modern living room or entertainment area.
- The TV stand is equipped with two metal handles, four circular feet for stability, and a data cable storage hole in the back for a tidy entertainment setup.
- The spacious drawers and storage cabinet provide plenty of room for storing DVDs, remotes, and other essentials, keeping your living room organized and clutter-free.
- Assembly required. All of the instructions and hardware needed for assembly are included.
Description
| Overall Product Size | 70.9'' W x 15.8'' D x 14.2'' H |
| Leg Height | 3.2'' |
| Cabinet Size(interior) | 16.7'' W x 15.4'' D x 9.8'' H |
| Drawer Size(interior) | 15.4'' W x 9.4'' D x 5'' H |
| Top Capacity | 150 lbs |
| Cabinets and Drawers Capacity | 30 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Material | MDF+Melamine sticker+Painting |
| Handle Material | Metal |
| Leg Material | Solid Wood |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 2 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Tips1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |























