Mordern Design Twin Size Horizontal Murphy Bed with Shelf Storage for Bedroom or Guestroom White Wall Bed Space Saving Hidden Bed with New Style Gas Struts
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Plywood |
| Product Style | American Design,Cute,European,Modern |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Murphy |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Wood Tone | White |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.94 |
| Assembled Width (in.) | 15.75 |
| Assembled Height (in.) | 47.28 |
| Weight (lbs) | 317.62 |
Product Features
- [Sturdy and Stable] Carcass made of full plywood and bed frame made of metal with reliable construction, this murphy bed can hold at most 1000lbs with out any shake, stability and durability can be well guaranteed.
- [Space-Saving Morden Design] Designed in a modern style, suitable for installation in bedrooms and living rooms, reception rooms, can bring great savings to your space
- [With Double Layer Shelf] This bed is equipped with a double-layer storage rack, which can conveniently store what you want to put and make it accessible to you on the bed.
- [Safety Always Goes First] The new style struts and bed frame ensure the simplicity of installation and the safety of use, and the bed body falling slowly without hand support ensures that there is no possibility of any injury.
- [Expanded Screw Needed] Need to use expanded screw to fix the bed on wall
Description

| Material | Plywood+Metal |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Package | 4 |
| Assembly Required | Yes |
| Carcass Size | 80.94'' *15.75'' *47.28'' |
| Shelf Size | 80.94'' *15.75'' *25.75'' |
| Weight | 317.62lbs |
| Load Bear | 1000lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Mordern Design Twin Size Horizontal Murphy Bed with Shelf Storage for Bedroom or Guestroom White Wall Bed Space Saving Hidden Bed with New Style Gas Struts
Mordern Design Twin Size Horizontal Murphy Bed with Shelf Storage for Bedroom or Guestroom White Wall Bed Space Saving Hidden Bed with New Style Gas Struts
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Plywood |
| Product Style | American Design,Cute,European,Modern |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Murphy |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Wood Tone | White |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.94 |
| Assembled Width (in.) | 15.75 |
| Assembled Height (in.) | 47.28 |
| Weight (lbs) | 317.62 |
Product Features
- [Sturdy and Stable] Carcass made of full plywood and bed frame made of metal with reliable construction, this murphy bed can hold at most 1000lbs with out any shake, stability and durability can be well guaranteed.
- [Space-Saving Morden Design] Designed in a modern style, suitable for installation in bedrooms and living rooms, reception rooms, can bring great savings to your space
- [With Double Layer Shelf] This bed is equipped with a double-layer storage rack, which can conveniently store what you want to put and make it accessible to you on the bed.
- [Safety Always Goes First] The new style struts and bed frame ensure the simplicity of installation and the safety of use, and the bed body falling slowly without hand support ensures that there is no possibility of any injury.
- [Expanded Screw Needed] Need to use expanded screw to fix the bed on wall
Description

| Material | Plywood+Metal |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Package | 4 |
| Assembly Required | Yes |
| Carcass Size | 80.94'' *15.75'' *47.28'' |
| Shelf Size | 80.94'' *15.75'' *25.75'' |
| Weight | 317.62lbs |
| Load Bear | 1000lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Plywood |
| Product Style | American Design,Cute,European,Modern |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Murphy |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Wood Tone | White |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.94 |
| Assembled Width (in.) | 15.75 |
| Assembled Height (in.) | 47.28 |
| Weight (lbs) | 317.62 |
Product Features
- [Sturdy and Stable] Carcass made of full plywood and bed frame made of metal with reliable construction, this murphy bed can hold at most 1000lbs with out any shake, stability and durability can be well guaranteed.
- [Space-Saving Morden Design] Designed in a modern style, suitable for installation in bedrooms and living rooms, reception rooms, can bring great savings to your space
- [With Double Layer Shelf] This bed is equipped with a double-layer storage rack, which can conveniently store what you want to put and make it accessible to you on the bed.
- [Safety Always Goes First] The new style struts and bed frame ensure the simplicity of installation and the safety of use, and the bed body falling slowly without hand support ensures that there is no possibility of any injury.
- [Expanded Screw Needed] Need to use expanded screw to fix the bed on wall
Description

| Material | Plywood+Metal |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Package | 4 |
| Assembly Required | Yes |
| Carcass Size | 80.94'' *15.75'' *47.28'' |
| Shelf Size | 80.94'' *15.75'' *25.75'' |
| Weight | 317.62lbs |
| Load Bear | 1000lbs |























