Multi-functional storage comfortable double sofa,Suitable for living room, apartment, home office
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Fabric |
| Filler | Foam |
| Use Case | Primary Living Space |
| Wood Type | Eucalyptus |
| Upholstery Material | Suede |
| Frame Material | Wood |
| Arm Style | Square Arms |
| Seats | 2 Seat |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Selected leather fabrics: the surface texture is natural, smooth and delicate, with good hand and touch.
- Strong construction: The frame of this sofa is solid wood and artificial wood. Plus metal legs, it lasts longer and is very sturdy.
- The multifunctional double sofa with storage can help you save as much space as possible
- All hardware is included in the package and no additional tools are required. With the help of detailed instructions, you can easily assemble.
Description
| Weights & Dimensions | |
| Overall - sofa | 57.1x24.4x30H |
| Seat Height | 16inch |
| Arm Height | 19.7 |
| Product Weight | 60.5 LBS |
| Gross Weight | 66.69 LBS |
| Carton size | 51.3*22.8*15 H 64lbs |
| Specifications | 57.1x24.4x30H |
| Product Type | Sofa |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | cotton and linen |
| Upholstery Colour | Beige,blue,light grey, |
| Leg Material / Color | Metals feet |
| Seat Fill Material | sponges |
| Back Fill Material | sponges |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Seat Construction | Solid wood +serpentine spring |
| Pillows Included | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Multi-functional storage comfortable double sofa,Suitable for living room, apartment, home office
Multi-functional storage comfortable double sofa,Suitable for living room, apartment, home office
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Fabric |
| Filler | Foam |
| Use Case | Primary Living Space |
| Wood Type | Eucalyptus |
| Upholstery Material | Suede |
| Frame Material | Wood |
| Arm Style | Square Arms |
| Seats | 2 Seat |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Selected leather fabrics: the surface texture is natural, smooth and delicate, with good hand and touch.
- Strong construction: The frame of this sofa is solid wood and artificial wood. Plus metal legs, it lasts longer and is very sturdy.
- The multifunctional double sofa with storage can help you save as much space as possible
- All hardware is included in the package and no additional tools are required. With the help of detailed instructions, you can easily assemble.
Description
| Weights & Dimensions | |
| Overall - sofa | 57.1x24.4x30H |
| Seat Height | 16inch |
| Arm Height | 19.7 |
| Product Weight | 60.5 LBS |
| Gross Weight | 66.69 LBS |
| Carton size | 51.3*22.8*15 H 64lbs |
| Specifications | 57.1x24.4x30H |
| Product Type | Sofa |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | cotton and linen |
| Upholstery Colour | Beige,blue,light grey, |
| Leg Material / Color | Metals feet |
| Seat Fill Material | sponges |
| Back Fill Material | sponges |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Seat Construction | Solid wood +serpentine spring |
| Pillows Included | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Fabric |
| Filler | Foam |
| Use Case | Primary Living Space |
| Wood Type | Eucalyptus |
| Upholstery Material | Suede |
| Frame Material | Wood |
| Arm Style | Square Arms |
| Seats | 2 Seat |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Selected leather fabrics: the surface texture is natural, smooth and delicate, with good hand and touch.
- Strong construction: The frame of this sofa is solid wood and artificial wood. Plus metal legs, it lasts longer and is very sturdy.
- The multifunctional double sofa with storage can help you save as much space as possible
- All hardware is included in the package and no additional tools are required. With the help of detailed instructions, you can easily assemble.
Description
| Weights & Dimensions | |
| Overall - sofa | 57.1x24.4x30H |
| Seat Height | 16inch |
| Arm Height | 19.7 |
| Product Weight | 60.5 LBS |
| Gross Weight | 66.69 LBS |
| Carton size | 51.3*22.8*15 H 64lbs |
| Specifications | 57.1x24.4x30H |
| Product Type | Sofa |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | cotton and linen |
| Upholstery Colour | Beige,blue,light grey, |
| Leg Material / Color | Metals feet |
| Seat Fill Material | sponges |
| Back Fill Material | sponges |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Seat Construction | Solid wood +serpentine spring |
| Pillows Included | Yes |























