Multipurpose Faux Leather Ottoman Lazy Sofa Pulling Out Sofa Bed (Brown)
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Brown |
| Main Material | PU Leather |
| Filler | Foam |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- MULTIPURPOSE: This product is a lazy sofa when folded up and placed on the backrest. Removing the backrest provides an ottoman, pulled out from the front, it becomes a large single bed.
- EASY ASSEMBLY: All the components can be found at the bottom of the sofa, just take the product out of the box and install the legs and wheels, then you have a multi-functional sofa bed.
- COMFORTABLE SUPPORT: The frame is made of solid wood with spring support, filled with sponge and polyester, and vegan faux leather upholstery, providing a comfortable and elastic sitting experience.
- REMOVABLE BACKREST: The backrest can be removed, when placed, it is a lounge chair,and the backrest will not slide. Taking away the backrest, it is a spacious single bed.
- PRODUCT DIMENSION:As an ottoman: W39"×D42.5"×H17.7";as a bed: L78.3"×W35.5"×H17.7".Weight capacity:350lbs
Description
| Product Type | Ottoman/Lazy Chair/Sofa bed |
| Overall Dimension(As an ottoman) | W39"xD 42.5" x H17.7" |
| Dimension As a Bed(As a bed) | L78.3"×W35.5"×H17.7" |
| Seat Height | 17.7" |
| Seat Width | 39" |
| Leg Height | 2" |
| Overall Product Weight | 96.8lbs |
| Upholstery Material | Faux leather |
| Seat Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Back Cushion Fill Material | Polyester |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Weight Capacity | 350lbs |
| Product Care | Wipe with leather cleaner |
| Warranty | One year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Multipurpose Faux Leather Ottoman Lazy Sofa Pulling Out Sofa Bed (Brown)
Multipurpose Faux Leather Ottoman Lazy Sofa Pulling Out Sofa Bed (Brown)
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Brown |
| Main Material | PU Leather |
| Filler | Foam |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- MULTIPURPOSE: This product is a lazy sofa when folded up and placed on the backrest. Removing the backrest provides an ottoman, pulled out from the front, it becomes a large single bed.
- EASY ASSEMBLY: All the components can be found at the bottom of the sofa, just take the product out of the box and install the legs and wheels, then you have a multi-functional sofa bed.
- COMFORTABLE SUPPORT: The frame is made of solid wood with spring support, filled with sponge and polyester, and vegan faux leather upholstery, providing a comfortable and elastic sitting experience.
- REMOVABLE BACKREST: The backrest can be removed, when placed, it is a lounge chair,and the backrest will not slide. Taking away the backrest, it is a spacious single bed.
- PRODUCT DIMENSION:As an ottoman: W39"×D42.5"×H17.7";as a bed: L78.3"×W35.5"×H17.7".Weight capacity:350lbs
Description
| Product Type | Ottoman/Lazy Chair/Sofa bed |
| Overall Dimension(As an ottoman) | W39"xD 42.5" x H17.7" |
| Dimension As a Bed(As a bed) | L78.3"×W35.5"×H17.7" |
| Seat Height | 17.7" |
| Seat Width | 39" |
| Leg Height | 2" |
| Overall Product Weight | 96.8lbs |
| Upholstery Material | Faux leather |
| Seat Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Back Cushion Fill Material | Polyester |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Weight Capacity | 350lbs |
| Product Care | Wipe with leather cleaner |
| Warranty | One year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Brown |
| Main Material | PU Leather |
| Filler | Foam |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- MULTIPURPOSE: This product is a lazy sofa when folded up and placed on the backrest. Removing the backrest provides an ottoman, pulled out from the front, it becomes a large single bed.
- EASY ASSEMBLY: All the components can be found at the bottom of the sofa, just take the product out of the box and install the legs and wheels, then you have a multi-functional sofa bed.
- COMFORTABLE SUPPORT: The frame is made of solid wood with spring support, filled with sponge and polyester, and vegan faux leather upholstery, providing a comfortable and elastic sitting experience.
- REMOVABLE BACKREST: The backrest can be removed, when placed, it is a lounge chair,and the backrest will not slide. Taking away the backrest, it is a spacious single bed.
- PRODUCT DIMENSION:As an ottoman: W39"×D42.5"×H17.7";as a bed: L78.3"×W35.5"×H17.7".Weight capacity:350lbs
Description
| Product Type | Ottoman/Lazy Chair/Sofa bed |
| Overall Dimension(As an ottoman) | W39"xD 42.5" x H17.7" |
| Dimension As a Bed(As a bed) | L78.3"×W35.5"×H17.7" |
| Seat Height | 17.7" |
| Seat Width | 39" |
| Leg Height | 2" |
| Overall Product Weight | 96.8lbs |
| Upholstery Material | Faux leather |
| Seat Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Back Cushion Fill Material | Polyester |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Weight Capacity | 350lbs |
| Product Care | Wipe with leather cleaner |
| Warranty | One year |























