New Planet Audio AC8D 8" 1200W Car Subwoofer + AC1500.1M 1500W MONO Amplifier
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
**We are an authorized Planet Audio dealer**
  • **Amplifier:**
  • New Planet Audio AC8D 1200 Watt Car Subwoofer
  • 600 Watt RMS
  • 1200 Watt Max
  • Poly Injection Cone Material
  • Customizable Trim Ring
  • Operates in a compact enclosure
  • High Performance Dual Voice Coils
  • Impedance: 4 Ohm
  • Sensitivity: 84 dB
  • Resonant Frequency: 35 Hz
  • Mounting Depth: 5 3/16"
  • Product Condition: Brand New
  • Item Weight: 5.4 lbs.
  • Part Number: **AC8D**
  • 1 Year Manufacturer Warranty
  • **Subwoofer:**
  • NEW **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500 WATT MONO Car Amplifier
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1100 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm
  • 2500 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm MAX Power
  • 1500 Watt MAX Power
  • Switchable Input Sensitivity: 100mV 2V or 2V 8V
  • Switchable Phase Shift (0 180º)
  • Selectable Bass Boost (0 to +18dB)
  • Continuously Variable Low Pass Crossover
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Heavy Duty Set Screw Style Terminals
  • Chrome Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20 20KHz
  • Dimensions: 2 3/16”H x 10”W x 10”L
  • Remote Control Included!
  • Product Condition: BRAND NEW
  • Item Weight: 8 lbs.
  • Part Number: **AC1500.1M**
  • Warranty: 2 years (1 Year Manufacturer + 1 Year VMInnovations Warranty)
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • **Amplifier:**
  • 600 Watt RMS
  • 1200 Watt Max
  • Poly Injection Cone Material
  • Customizable Trim Ring
  • Impedance: 4 Ohm
  • Sensitivity: 84 dB
  • Resonant Frequency: 35 Hz
  • Mounting Depth: 5 3/16"
  • Item Weight: 5.4 lbs.
  • Part Number: **AC8D**
  • 1 Year Manufacturer Warranty
  • **Subwoofer:**
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1500 Watt MAX Power
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Chrome Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20 20KHz
  • Remote Control Included!
  • Item Weight: 8 lbs.
  • Part Number: **AC1500.1M**
You may also like
Thumbnail 1Thumbnail 2
88865LG-C
Thumbnail 1Thumbnail 2
Modern Design Twin Size Floating Platform Bed Frame for Walnut Color
Twin Size Upholstered Daybed with Ergonomic Design Backrest and 2 Drawers, Gray
-70%
Sandoval NIGHTSTAND Champagne Finish
-70%
Full Loft Bed with Desk and Shelves,Espresso
-70%
47.2" Wide Hall Tree with Bench and Shoe Storage, Multi-functional Storage Bench with 3 Hanging Hooks & Open Storage Space, Rectangle Storage & Shelves Coat Rack for Hallway, White
51" Tapered Tabletop Coffee Table (NATURAL WOOD)