Planet Audio AC10D 10" 1500W Car Audio Subwoofer + AC15001M 1500W MONO Amplifier
Product image 5
The PLANET AUDIO AC10D 10" 1500W Dual 4-Ohm Voice Coil Car Audio Subwoofer can handle 1500 Watts of MAX power and 750 Watts of RMS power. Thump your car audio system with these **AC10D** subwoofers!
The PLANET AUDIO AC1500.1M 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier can handle 1500 Watts of MAX power. It features a Continuously Variable Low Pass Crossover, Low-Level Inputs and Outputs, Power and Protection LEDs, Heavy Duty Set-Screw Style Terminals, Chrome-Plated Connections, and an Illuminated Logo. Choose the PLANET AUDIO AC1500.1M 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier to power your car audio system!
  • NEW PLANET AUDIO AC10D 10" 1500W Dual 4-Ohm Voice Coil Car Audio Subwoofer
  • MAX Power Handling: 1500 Watts
  • RMS Power Handling: 750 Watts
  • Frequency Response: 23Hz
  • Efficiency (1 Watt/1 Meter): 96 dB
  • Voice Coil Diameter: 2"
  • Impedance: 4-Ohms
  • Mounting Depth: 4-3/4"
  • Weight: 7 Lbs.
  • Condition: BRAND NEW!
  • Part Number: AC10D
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Frequency Response: 23Hz
  • Voice Coil Diameter: 2"