PLANET AUDIO AC12D 12" 1800W Car Audio Subwoofer + AC15001M 1500W MONO Amplifier
Product image 5
**Package Includes:**
1 x Planet Audio AC12D 12" 1800W Car Subwoofers
1 x Planet Audio AC15001M 1500W Mono Car Amplifier
The PLANET AUDIO **AC12D** 12" 1800W Dual 4-Ohm Voice Coil Car Audio Subwoofer can handle 1800 Watts of MAX power and 900 Watts of RMS power. Thump your car audio system with these **AC12D** subwoofers!
The **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier can handle 1500 Watts of MAX power. It features a Continuously Variable Low Pass Crossover, Low Level Inputs and Outputs, Power and Protection LEDs, Heavy Duty Set-Screw Style Terminals, Chrome-Plated Connections, and an Illuminated Logo. Choose the **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier to power your car audio system!
  • **Subwoofer:**
  • NEW PLANET AUDIO **AC12D** 12" 1800W Dual 4-Ohm Voice Coil Car Audio Subwoofer
  • MAX Power Handling: 1800 Watts
  • RMS Power Handling: 900 Watts
  • Frequency Response: 23Hz
  • 3kHz
  • Efficiency (1 Watt/1 Meter): 96 dB
  • Voice Coil Diameter: 2"
  • Impedance: 4-Ohms
  • Mounting Depth: 5-3/8"
  • Weight: 10 Lbs.
  • Condition: BRAND NEW!
  • Part Number: **AC12D**
  • Warranty: 2 years (1 Year Manufacturer + 1 Year VMInnovations Warranty)
  • **Amplifier:**
  • NEW **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500 WATT MONO Car Amplifier
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1100 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm
  • 2500 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm MAX Power
  • 1500 Watt MAX Power
  • Switchable Input Sensitivity: 100mV-2V or 2V-8V
  • Switchable Phase Shift (0-180º)
  • Selectable Bass Boost (0 to +18dB)
  • Continuously Variable Low Pass Crossover
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Heavy Duty Set-Screw Style Terminals
  • Chrome-Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20-20KHz
  • Dimensions: 2-3/16”H x 10”W x 10”L
  • Remote Control Included!
  • Product Condition: BRAND NEW
  • Item Weight: 8 lbs.
  • Part Number: **AC1500.1M**
Product Information
Shipping & Returns
Description
**Package Includes:**
  • **Subwoofer:**
  • Frequency Response: 23Hz
  • 3kHz
  • Voice Coil Diameter: 2"
  • Impedance: 4-Ohms
  • Mounting Depth: 5-3/8"
  • Weight: 10 Lbs.
  • Condition: BRAND NEW!
  • Part Number: **AC12D**
  • **Amplifier:**
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1500 Watt MAX Power