PLANET AUDIO AC1500.1M 1500W MONO Car Audio Amplifier Amp AC15001M+8 Ga Amp Kit
Product image 6
The PLANET AUDIO AC1500.1M 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier can handle 1500 Watts of MAX power. It features a Continuously Variable Low Pass Crossover, Low Level Inputs and Outputs, Power and Protection LEDs, Heavy Duty Set Screw Style Terminals, Chrome Plated Connections, and an Illuminated Logo. Choose the PLANET AUDIO AC1500.1M 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier to power your car audio system!
  • **Amplifier:**
  • NEW **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500 WATT MONO Car Amplifier
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1100 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm
  • 2500 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm MAX Power
  • 1500 Watt MAX Power
  • Switchable Input Sensitivity: 100mV 2V or 2V 8V
  • Switchable Phase Shift (0 180º)
  • Selectable Bass Boost (0 to +18dB)
  • Continuously Variable Low Pass Crossover
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Heavy Duty Set Screw Style Terminals
  • Chrome Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20 20KHz
  • Dimensions: 2 3/16”H x 10”W x 10”L
  • Remote Control Included!
  • Product Condition: BRAND NEW
  • Part Number: AC1500.1M
  • Warranty: 2 years (1 Year Manufacturer + 1 Year VMInnovations Warranty)
  • **Amp Kit:**
  • Soundstorm AKS8 Complete 8 Gauge Amplifier Installation Kit
  • 20 ft. 8 Gauge Red power cable
  • Competition high quality fuse holder
  • 1/4" Gold plated ring terminal
  • 3 ft. 8 Gauge Black ground cable
  • #10 Gold plated ring terminal
  • 16 ft. 18 Gauge Blue turn on wire
  • 20 ft. High performance RCA interconnect
  • (3) Rubber grommets
  • 30 ft. Speaker wire
  • 5/16" Gold plated ring terminal
  • (20) 4" Wire ties
  • Product Condition: Brand New
  • Part Number: AKS8
  • 1 Year Manufacturer Warranty
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • **Amplifier:**
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1500 Watt MAX Power
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Chrome Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20 20KHz
  • Remote Control Included!
  • Part Number: AC1500.1M
  • **Amp Kit:**
  • (3) Rubber grommets
  • 30 ft. Speaker wire
  • (20) 4" Wire ties