Planet Audio AC15001M 1500W MONO Car Amplifier+ 2.0 Farad Capacitor + Amp Kit
Product image 6
Product image 7
The **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier can handle 1500 Watts of MAX power. It features a Continuously Variable Low Pass Crossover, Low Level Inputs and Outputs, Power and Protection LEDs, Heavy Duty Set Screw Style Terminals, Chrome Plated Connections, and an Illuminated Logo. Choose the **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500W MONOBLOCK Car Audio Amplifier to power your car audio system!
  • **Amplifier:**
  • NEW **PLANET AUDIO AC1500.1M** 1500 WATT MONO Car Amplifier
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1100 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm
  • 2500 Watt x 1 Channel @ 2 Ohm MAX Power
  • 1500 Watt MAX Power
  • Switchable Input Sensitivity: 100mV 2V or 2V 8V
  • Switchable Phase Shift (0 180º)
  • Selectable Bass Boost (0 to +18dB)
  • Continuously Variable Low Pass Crossover
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Heavy Duty Set Screw Style Terminals
  • Chrome Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20 20KHz
  • Dimensions: 2 3/16”H x 10”W x 10”L
  • Remote Control Included!
  • Product Condition: BRAND NEW
  • Part Number: AC1500.1M
  • Warranty: 2 years (1 Year Manufacturer + 1 Year VMInnovations Warranty)
  • **Capacitor:**
  • New **Boss CPBK2** 2 Farad Car Capacitor
  • Equivalent Series Resistance (ESR): 0.00195 Ohms @ 120 Hz @ 25 Degrees C
  • Low Level Input Voltage: 20 Volts
  • Remote Terminal Screw
  • Capacitance: 2 Farad, 2000000 Microfarad
  • High Level Input Voltage: 24
  • %Capacitance Tolerance: 10
  • Finish Color: Black
  • Dimensions: 10.3" x 3" x 3"
  • Product Condition: Brand New
  • Part Number: **CPBK2**
  • 1 Year Manufacturer Warranty
  • **Amp Kit:**
  • Soundstorm AKS8 Complete 8 Gauge Amplifier Installation Kit
  • 20 ft. 8 Gauge Red power cable
  • Competition high quality fuse holder
  • 1/4" Gold plated ring terminal
  • 3 ft. 8 Gauge Black ground cable
  • #10 Gold plated ring terminal
  • 16 ft. 18 Gauge Blue turn on wire
  • 20 ft. High performance RCA interconnect
  • (3) Rubber grommets
  • 30 ft. Speaker wire
  • 5/16" Gold plated ring terminal
  • 6 ft. Split loom tubing
  • (20) 4" Wire ties
  • Part Number: AKS8
  • 1 Year Manufacturer Warranty
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • **Amplifier:**
  • RMS Power:
  • 700 Watt x 1 Channel @ 4 Ohm
  • 1500 Watt MAX Power
  • Low Level Inputs and Outputs
  • Power and Protection LEDs
  • Chrome Plated Connections
  • Illuminated Logo
  • Signa To Noise Ratio: 102dB
  • Frequency Response: 20 20KHz
  • Remote Control Included!
  • Part Number: AC1500.1M
  • **Capacitor:**
  • Remote Terminal Screw
  • High Level Input Voltage: 24
  • %Capacitance Tolerance: 10
  • Finish Color: Black
  • Dimensions: 10.3" x 3" x 3"
  • Part Number: **CPBK2**
  • **Amp Kit:**
  • (3) Rubber grommets
  • 30 ft. Speaker wire
  • 6 ft. Split loom tubing
  • (20) 4" Wire ties