Twin over Twin Bunk Bed with Drawers, Convertible Beds, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.60 |
| Assembled Width (in.) | 43.60 |
| Assembled Height (in.) | 64.10 |
| Weight (lbs) | 114.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Versatile Usage] This set works perfectly as a stacked twin-over-twin unit,or divided into 2 separate platform beds. You can choose the combination method based on your own needs.
- [Fence-shaped Guardrail] With fence-shaped guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Function | Bunk bed |
| Decoration | Convertible bed |
| Numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.6''L*43.6''W*64.1''H(with drawers in) |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed | 39.2'' x 76'' |
| Total height | 64.1'' |
| Number of Slats(each bed) | 14pcs |
| Overall Product Weight | 114lb |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 400lb |
| Upper bed recommended mattress thickness | 6'' |
| Down bed recommended mattress thickness | 8-10'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Twin over Twin Bunk Bed with Drawers, Convertible Beds, White
Twin over Twin Bunk Bed with Drawers, Convertible Beds, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.60 |
| Assembled Width (in.) | 43.60 |
| Assembled Height (in.) | 64.10 |
| Weight (lbs) | 114.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Versatile Usage] This set works perfectly as a stacked twin-over-twin unit,or divided into 2 separate platform beds. You can choose the combination method based on your own needs.
- [Fence-shaped Guardrail] With fence-shaped guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Function | Bunk bed |
| Decoration | Convertible bed |
| Numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.6''L*43.6''W*64.1''H(with drawers in) |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed | 39.2'' x 76'' |
| Total height | 64.1'' |
| Number of Slats(each bed) | 14pcs |
| Overall Product Weight | 114lb |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 400lb |
| Upper bed recommended mattress thickness | 6'' |
| Down bed recommended mattress thickness | 8-10'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.60 |
| Assembled Width (in.) | 43.60 |
| Assembled Height (in.) | 64.10 |
| Weight (lbs) | 114.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Versatile Usage] This set works perfectly as a stacked twin-over-twin unit,or divided into 2 separate platform beds. You can choose the combination method based on your own needs.
- [Fence-shaped Guardrail] With fence-shaped guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Function | Bunk bed |
| Decoration | Convertible bed |
| Numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.6''L*43.6''W*64.1''H(with drawers in) |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed | 39.2'' x 76'' |
| Total height | 64.1'' |
| Number of Slats(each bed) | 14pcs |
| Overall Product Weight | 114lb |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 400lb |
| Upper bed recommended mattress thickness | 6'' |
| Down bed recommended mattress thickness | 8-10'' |























