Twin Over Twin Bunk Beds Can be Turn into Upper Bed and Down Desk, Cushion Sets are Free. White,79"L x 40.9"W x 79"H.
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Iron |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.00 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 79.00 |
| Weight (lbs) | 202.62 |
Product Features
- Upper bed and lower table: This bunk bed can be made into upper and lower tables, and the lower bed can be made into a table. Kids can do homework, play with toys on the desk and spend happy time with their good friends. At night, it can be turned into a bunk bed to provide enough sleeping place.
- Sturdy iron frame bunk beds: This kids bunk bed is made of high quality iron pipes to be sturdy and durable. Its thick iron pipes ensure that this bed is as strong as you can appreciate.
- This fun bunk bed: switching between table form and bed form on the lower bunk is easy, let your child's imagination run wild on this bunk bed and save space in your kids' bedroom.
- Higher rails: The open ladder makes it easy and free for your child to get to the upper bunk, and the fence is very high to ensure the safety of the upper bunk.
Description

| Product type | Bunk bed |
| Color | White |
| Material | Particle board, Steel |
| Size | 79''L x 40.9''W x 79''H |
| Max. Static Load Capacity Upper bunk | 600 LBS |
| Max. Static Load Capacity Lower bunk | 600 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Upper bed: 6" |
| Recommended age | > 6 years old |
| Assembly Required | Two people in 60 min |
| Package number | 2 |
| Package Contents | 1 x Bunk bed, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Twin Over Twin Bunk Beds Can be Turn into Upper Bed and Down Desk, Cushion Sets are Free. White,79"L x 40.9"W x 79"H.
Twin Over Twin Bunk Beds Can be Turn into Upper Bed and Down Desk, Cushion Sets are Free. White,79"L x 40.9"W x 79"H.
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Iron |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.00 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 79.00 |
| Weight (lbs) | 202.62 |
Product Features
- Upper bed and lower table: This bunk bed can be made into upper and lower tables, and the lower bed can be made into a table. Kids can do homework, play with toys on the desk and spend happy time with their good friends. At night, it can be turned into a bunk bed to provide enough sleeping place.
- Sturdy iron frame bunk beds: This kids bunk bed is made of high quality iron pipes to be sturdy and durable. Its thick iron pipes ensure that this bed is as strong as you can appreciate.
- This fun bunk bed: switching between table form and bed form on the lower bunk is easy, let your child's imagination run wild on this bunk bed and save space in your kids' bedroom.
- Higher rails: The open ladder makes it easy and free for your child to get to the upper bunk, and the fence is very high to ensure the safety of the upper bunk.
Description

| Product type | Bunk bed |
| Color | White |
| Material | Particle board, Steel |
| Size | 79''L x 40.9''W x 79''H |
| Max. Static Load Capacity Upper bunk | 600 LBS |
| Max. Static Load Capacity Lower bunk | 600 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Upper bed: 6" |
| Recommended age | > 6 years old |
| Assembly Required | Two people in 60 min |
| Package number | 2 |
| Package Contents | 1 x Bunk bed, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |
Original: $889.60
-70%$889.60
$266.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Iron |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.00 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 79.00 |
| Weight (lbs) | 202.62 |
Product Features
- Upper bed and lower table: This bunk bed can be made into upper and lower tables, and the lower bed can be made into a table. Kids can do homework, play with toys on the desk and spend happy time with their good friends. At night, it can be turned into a bunk bed to provide enough sleeping place.
- Sturdy iron frame bunk beds: This kids bunk bed is made of high quality iron pipes to be sturdy and durable. Its thick iron pipes ensure that this bed is as strong as you can appreciate.
- This fun bunk bed: switching between table form and bed form on the lower bunk is easy, let your child's imagination run wild on this bunk bed and save space in your kids' bedroom.
- Higher rails: The open ladder makes it easy and free for your child to get to the upper bunk, and the fence is very high to ensure the safety of the upper bunk.
Description

| Product type | Bunk bed |
| Color | White |
| Material | Particle board, Steel |
| Size | 79''L x 40.9''W x 79''H |
| Max. Static Load Capacity Upper bunk | 600 LBS |
| Max. Static Load Capacity Lower bunk | 600 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Upper bed: 6" |
| Recommended age | > 6 years old |
| Assembly Required | Two people in 60 min |
| Package number | 2 |
| Package Contents | 1 x Bunk bed, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |























