Twin over Twin House Bunk Bed with Fence and Door, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 69.80 |
| Weight (lbs) | 121.50 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [House-Shaped Design] The house bed featuring a classic house-shaped, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof and uniquely shaped guardrail for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Fence-shaped Guardrail] With fence-shaped guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep. There is a a small door of the down bed, so that kids can enter and exit freely through this small door.
- [Playful Space] If you don't need the down bed, the underneath space will be your child's playground.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77''L x 41.7''W x 69.8''H |
| Twin Bed | 75'' x 38.6'' |
| Total Height | 69.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6/6-8'' |
| Overall Product Weight | 121.5lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 250lbs/no limit |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Twin over Twin House Bunk Bed with Fence and Door, Gray
Twin over Twin House Bunk Bed with Fence and Door, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 69.80 |
| Weight (lbs) | 121.50 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [House-Shaped Design] The house bed featuring a classic house-shaped, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof and uniquely shaped guardrail for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Fence-shaped Guardrail] With fence-shaped guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep. There is a a small door of the down bed, so that kids can enter and exit freely through this small door.
- [Playful Space] If you don't need the down bed, the underneath space will be your child's playground.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77''L x 41.7''W x 69.8''H |
| Twin Bed | 75'' x 38.6'' |
| Total Height | 69.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6/6-8'' |
| Overall Product Weight | 121.5lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 250lbs/no limit |
Original: $319,000.00
-70%$319,000.00
$95,700.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 69.80 |
| Weight (lbs) | 121.50 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [House-Shaped Design] The house bed featuring a classic house-shaped, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof and uniquely shaped guardrail for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Fence-shaped Guardrail] With fence-shaped guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep. There is a a small door of the down bed, so that kids can enter and exit freely through this small door.
- [Playful Space] If you don't need the down bed, the underneath space will be your child's playground.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77''L x 41.7''W x 69.8''H |
| Twin Bed | 75'' x 38.6'' |
| Total Height | 69.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6/6-8'' |
| Overall Product Weight | 121.5lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 250lbs/no limit |























