Twin over Twin House Bunk Bed with Trundle and Slide, Storage Staircase, Roof and Window Design, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 41.80 |
| Assembled Width (in.) | 79.60 |
| Assembled Height (in.) | 94.00 |
| Weight (lbs) | 316.50 |
Product Features
- [Twin/Twin Bunk Bed] The twin/twin bunk is perfect for families. Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls.
- [Trundle and Staircase Design] Bunk bed with trundle is especially suitable for family with lots of family members, which can save space effectively. Storage stairs provide you with storage space.
- [House Shaped] Featuring a pitched roof and wall section with window, this unique and intricately designed bunk bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for you to play and have fun.
- [Solid Construction] The twin size bunk bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin/Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.6''D x 41.8''W x 94''H |
| Twin Bed Dimension | 76''x39.3'' |
| Trundle Dimension | 70.7''x40.5'' |
| Number of Each Bed Slats(Upper/Down/Trundle) | 14/14/7pcs |
| Overall Product Weight | 316.5lb |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 300lb |
| Trundle Weight Capability | 300lb |
| Upper Bed Recommended Mattress Thickness | 6'' |
| Down Bed Recommended Mattress Thickness | 8-10'' |
| Trundle Recommended Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Twin over Twin House Bunk Bed with Trundle and Slide, Storage Staircase, Roof and Window Design, Gray
Twin over Twin House Bunk Bed with Trundle and Slide, Storage Staircase, Roof and Window Design, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 41.80 |
| Assembled Width (in.) | 79.60 |
| Assembled Height (in.) | 94.00 |
| Weight (lbs) | 316.50 |
Product Features
- [Twin/Twin Bunk Bed] The twin/twin bunk is perfect for families. Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls.
- [Trundle and Staircase Design] Bunk bed with trundle is especially suitable for family with lots of family members, which can save space effectively. Storage stairs provide you with storage space.
- [House Shaped] Featuring a pitched roof and wall section with window, this unique and intricately designed bunk bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for you to play and have fun.
- [Solid Construction] The twin size bunk bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin/Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.6''D x 41.8''W x 94''H |
| Twin Bed Dimension | 76''x39.3'' |
| Trundle Dimension | 70.7''x40.5'' |
| Number of Each Bed Slats(Upper/Down/Trundle) | 14/14/7pcs |
| Overall Product Weight | 316.5lb |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 300lb |
| Trundle Weight Capability | 300lb |
| Upper Bed Recommended Mattress Thickness | 6'' |
| Down Bed Recommended Mattress Thickness | 8-10'' |
| Trundle Recommended Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 41.80 |
| Assembled Width (in.) | 79.60 |
| Assembled Height (in.) | 94.00 |
| Weight (lbs) | 316.50 |
Product Features
- [Twin/Twin Bunk Bed] The twin/twin bunk is perfect for families. Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls.
- [Trundle and Staircase Design] Bunk bed with trundle is especially suitable for family with lots of family members, which can save space effectively. Storage stairs provide you with storage space.
- [House Shaped] Featuring a pitched roof and wall section with window, this unique and intricately designed bunk bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for you to play and have fun.
- [Solid Construction] The twin size bunk bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin/Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.6''D x 41.8''W x 94''H |
| Twin Bed Dimension | 76''x39.3'' |
| Trundle Dimension | 70.7''x40.5'' |
| Number of Each Bed Slats(Upper/Down/Trundle) | 14/14/7pcs |
| Overall Product Weight | 316.5lb |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 300lb |
| Trundle Weight Capability | 300lb |
| Upper Bed Recommended Mattress Thickness | 6'' |
| Down Bed Recommended Mattress Thickness | 8-10'' |
| Trundle Recommended Mattress Thickness | 6'' |























