Twin over Twin House Loft or Bunk Bed with Slide and Staircase, Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 73.00 |
| Weight (lbs) | 155.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Functional Design] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play. In addition, a mattress can be placed under the bed to provide a place to rest for overnight guests.
- [Storage Space] The wood house bed with storage staircase offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child’s habit of storage,It’s a perfect space-saving solution to you.
- [Safety Guaranteed] With guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Twin |
| Color | Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77.4''L x 41.7''W x 73''H |
| Twin Bed | 75.4'' x 38.6'' |
| Total Height | 73'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6/6-8'' |
| Overall Product Weight | 155lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 250lbs/no limit |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin over Twin House Loft or Bunk Bed with Slide and Staircase, Natural
Twin over Twin House Loft or Bunk Bed with Slide and Staircase, Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 73.00 |
| Weight (lbs) | 155.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Functional Design] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play. In addition, a mattress can be placed under the bed to provide a place to rest for overnight guests.
- [Storage Space] The wood house bed with storage staircase offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child’s habit of storage,It’s a perfect space-saving solution to you.
- [Safety Guaranteed] With guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Twin |
| Color | Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77.4''L x 41.7''W x 73''H |
| Twin Bed | 75.4'' x 38.6'' |
| Total Height | 73'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6/6-8'' |
| Overall Product Weight | 155lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 250lbs/no limit |
Original: $756.19
-70%$756.19
$226.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 73.00 |
| Weight (lbs) | 155.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Functional Design] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play. In addition, a mattress can be placed under the bed to provide a place to rest for overnight guests.
- [Storage Space] The wood house bed with storage staircase offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child’s habit of storage,It’s a perfect space-saving solution to you.
- [Safety Guaranteed] With guardrails, this bunk bed offers a safe space for you to get a good night's sleep.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Twin |
| Color | Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77.4''L x 41.7''W x 73''H |
| Twin Bed | 75.4'' x 38.6'' |
| Total Height | 73'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6/6-8'' |
| Overall Product Weight | 155lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 250lbs/no limit |























