Twin Size Captain Platform Bed Frame with Storage Bookcases and Shelves,Four Drawers,White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.00 |
| Assembled Width (in.) | 42.90 |
| Assembled Height (in.) | 48.00 |
| Weight (lbs) | 215.50 |
Product Features
- [Extra easy-access storage space] This bed includes four drawers with rails, making it incredibly convenient to keep your belongings organized and easily accessible.
- Sturdy and Nosie free] This noiseless bed frame is engineered with quality sturdy frames and durable joints, to ensure ultimate stability and durability and minimize any potential for unwanted sounds.
- [Aesthetic appeal & Personalization] this bed frame with a bookcase headboard, allows you to personalize your sleeping space and showcase items that hold sentimental value. and it adds a stylish and modern touch to your bedroom.
- [Removable storage space] The drawers and storage compartments under the bed can be placed left and right according to needs.This bed is the perfect choice for families with smaller spaces.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 85''L x 42.9''W x 48''H |
| Bed Dimension | 76.1'' x 39.4'' |
| Total Height | 48'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 215.5lb |
| Bed Weight Capacity | 660lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Twin Size Captain Platform Bed Frame with Storage Bookcases and Shelves,Four Drawers,White
Twin Size Captain Platform Bed Frame with Storage Bookcases and Shelves,Four Drawers,White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.00 |
| Assembled Width (in.) | 42.90 |
| Assembled Height (in.) | 48.00 |
| Weight (lbs) | 215.50 |
Product Features
- [Extra easy-access storage space] This bed includes four drawers with rails, making it incredibly convenient to keep your belongings organized and easily accessible.
- Sturdy and Nosie free] This noiseless bed frame is engineered with quality sturdy frames and durable joints, to ensure ultimate stability and durability and minimize any potential for unwanted sounds.
- [Aesthetic appeal & Personalization] this bed frame with a bookcase headboard, allows you to personalize your sleeping space and showcase items that hold sentimental value. and it adds a stylish and modern touch to your bedroom.
- [Removable storage space] The drawers and storage compartments under the bed can be placed left and right according to needs.This bed is the perfect choice for families with smaller spaces.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 85''L x 42.9''W x 48''H |
| Bed Dimension | 76.1'' x 39.4'' |
| Total Height | 48'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 215.5lb |
| Bed Weight Capacity | 660lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.00 |
| Assembled Width (in.) | 42.90 |
| Assembled Height (in.) | 48.00 |
| Weight (lbs) | 215.50 |
Product Features
- [Extra easy-access storage space] This bed includes four drawers with rails, making it incredibly convenient to keep your belongings organized and easily accessible.
- Sturdy and Nosie free] This noiseless bed frame is engineered with quality sturdy frames and durable joints, to ensure ultimate stability and durability and minimize any potential for unwanted sounds.
- [Aesthetic appeal & Personalization] this bed frame with a bookcase headboard, allows you to personalize your sleeping space and showcase items that hold sentimental value. and it adds a stylish and modern touch to your bedroom.
- [Removable storage space] The drawers and storage compartments under the bed can be placed left and right according to needs.This bed is the perfect choice for families with smaller spaces.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 85''L x 42.9''W x 48''H |
| Bed Dimension | 76.1'' x 39.4'' |
| Total Height | 48'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 215.5lb |
| Bed Weight Capacity | 660lb |























