Twin Size Car-Shaped Platform Bed with Wheels,Blue
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | Plywood |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.20 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 29.90 |
| Weight (lbs) | 81.08 |
Product Features
- [Unique design] This bed with an appealing car design and solid construction will be a real eye-catcher in your bedroom. This bed has 2 sizes and 3 colors. There's always one matches your bedroom.
- [High Quality] Crafted from high-quality plywood and MDF, this bed has a strong construction. The sturdy slats offer the needed support and can withstand daily wear and tear.
- [Safety Guaranteed] It is designed with rails on both sides beside headboard to prevent you from falling out of the bed. Rails is plywood, which ensures duaribility for years to come.
- [Easy and Comfortable] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the comfort and maximum safety for you.
- [Dimension] 77.2" x 40.9" x 29.9" (L x W x H). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions.
Description

| Overall Product Dimension | 77.2"L x 40.9"W x 29.9"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 81.08lbs |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Car Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Blue |
| Product material | Plywood+MDF |
| Bed slat material | Plywood |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Split into two beds | No |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Number of Slats | 8 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Twin Size Car-Shaped Platform Bed with Wheels,Blue
Twin Size Car-Shaped Platform Bed with Wheels,Blue
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | Plywood |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.20 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 29.90 |
| Weight (lbs) | 81.08 |
Product Features
- [Unique design] This bed with an appealing car design and solid construction will be a real eye-catcher in your bedroom. This bed has 2 sizes and 3 colors. There's always one matches your bedroom.
- [High Quality] Crafted from high-quality plywood and MDF, this bed has a strong construction. The sturdy slats offer the needed support and can withstand daily wear and tear.
- [Safety Guaranteed] It is designed with rails on both sides beside headboard to prevent you from falling out of the bed. Rails is plywood, which ensures duaribility for years to come.
- [Easy and Comfortable] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the comfort and maximum safety for you.
- [Dimension] 77.2" x 40.9" x 29.9" (L x W x H). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions.
Description

| Overall Product Dimension | 77.2"L x 40.9"W x 29.9"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 81.08lbs |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Car Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Blue |
| Product material | Plywood+MDF |
| Bed slat material | Plywood |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Split into two beds | No |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Number of Slats | 8 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $431.56
-70%$431.56
$129.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | Plywood |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.20 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 29.90 |
| Weight (lbs) | 81.08 |
Product Features
- [Unique design] This bed with an appealing car design and solid construction will be a real eye-catcher in your bedroom. This bed has 2 sizes and 3 colors. There's always one matches your bedroom.
- [High Quality] Crafted from high-quality plywood and MDF, this bed has a strong construction. The sturdy slats offer the needed support and can withstand daily wear and tear.
- [Safety Guaranteed] It is designed with rails on both sides beside headboard to prevent you from falling out of the bed. Rails is plywood, which ensures duaribility for years to come.
- [Easy and Comfortable] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the comfort and maximum safety for you.
- [Dimension] 77.2" x 40.9" x 29.9" (L x W x H). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions.
Description

| Overall Product Dimension | 77.2"L x 40.9"W x 29.9"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 81.08lbs |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Car Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Blue |
| Product material | Plywood+MDF |
| Bed slat material | Plywood |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Split into two beds | No |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Number of Slats | 8 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























