Twin Size Daybed with Storage Arms, Trundle and Charging Station, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Daybeds |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 110.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 33.90 |
| Weight (lbs) | 181.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this daybed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi-storage Arms] There are several cabinets and 2 drawer in the arms, which is perfect for your bedding, pillows, books or other small items.
- [Charging Station] This daybed comes with 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports on the top of the arm. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 110''L x 41.2''W x 33.9''H |
| Twin Bed | 76'' x 39'' |
| Twin Trundle Bed | 75.6'' x 39.3'' |
| Total Height | 33.9'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 10''/6'' |
| Overall Product Weight | 181lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 400lbs/250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















Twin Size Daybed with Storage Arms, Trundle and Charging Station, White
Twin Size Daybed with Storage Arms, Trundle and Charging Station, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Daybeds |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 110.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 33.90 |
| Weight (lbs) | 181.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this daybed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi-storage Arms] There are several cabinets and 2 drawer in the arms, which is perfect for your bedding, pillows, books or other small items.
- [Charging Station] This daybed comes with 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports on the top of the arm. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 110''L x 41.2''W x 33.9''H |
| Twin Bed | 76'' x 39'' |
| Twin Trundle Bed | 75.6'' x 39.3'' |
| Total Height | 33.9'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 10''/6'' |
| Overall Product Weight | 181lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 400lbs/250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Daybeds |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 110.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 33.90 |
| Weight (lbs) | 181.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this daybed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi-storage Arms] There are several cabinets and 2 drawer in the arms, which is perfect for your bedding, pillows, books or other small items.
- [Charging Station] This daybed comes with 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports on the top of the arm. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 110''L x 41.2''W x 33.9''H |
| Twin Bed | 76'' x 39'' |
| Twin Trundle Bed | 75.6'' x 39.3'' |
| Total Height | 33.9'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 10''/6'' |
| Overall Product Weight | 181lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 400lbs/250lb |























