Twin Size Daybed with Trundle, Storage Cabinets and USB Ports, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 86.30 |
| Assembled Width (in.) | 50.70 |
| Assembled Height (in.) | 37.60 |
| Weight (lbs) | 137.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this daybed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Storage Space] There are 5 built-in storage cabinets on the side of the daybed, which provide you plenty of storage space. Whether it's books or dolls, they can all find their place.
- [Charging Station] This daybed comes with 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports on the top of the arm. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space.This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 86.3''L x 50.7''W x 37.6''H |
| Twin Bed | 76.2'' x 39.3'' |
| Trundle Bed | 75.6'' x 39.3'' |
| Total Height | 37.6'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 137lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 400lbs/250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Twin Size Daybed with Trundle, Storage Cabinets and USB Ports, White
Twin Size Daybed with Trundle, Storage Cabinets and USB Ports, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 86.30 |
| Assembled Width (in.) | 50.70 |
| Assembled Height (in.) | 37.60 |
| Weight (lbs) | 137.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this daybed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Storage Space] There are 5 built-in storage cabinets on the side of the daybed, which provide you plenty of storage space. Whether it's books or dolls, they can all find their place.
- [Charging Station] This daybed comes with 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports on the top of the arm. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space.This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 86.3''L x 50.7''W x 37.6''H |
| Twin Bed | 76.2'' x 39.3'' |
| Trundle Bed | 75.6'' x 39.3'' |
| Total Height | 37.6'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 137lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 400lbs/250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 86.30 |
| Assembled Width (in.) | 50.70 |
| Assembled Height (in.) | 37.60 |
| Weight (lbs) | 137.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this daybed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Storage Space] There are 5 built-in storage cabinets on the side of the daybed, which provide you plenty of storage space. Whether it's books or dolls, they can all find their place.
- [Charging Station] This daybed comes with 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports on the top of the arm. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space.This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 86.3''L x 50.7''W x 37.6''H |
| Twin Bed | 76.2'' x 39.3'' |
| Trundle Bed | 75.6'' x 39.3'' |
| Total Height | 37.6'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 137lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 400lbs/250lbs |























