Twin Size Folding Ottoman Sleeper Bed with Mattress Convertible Guest Bed Brown
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Filler | Foam |
| Main Color | Brown |
| Main Material | PU |
| Size | Twin Size |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 61.23 |
| Assembled Width (in.) | 28.86 |
| Assembled Height (in.) | 17.74 |
| Weight (lbs) | 96.80 |
Product Features
- Pull Out Ottoman Sleeper Bed:Simple and elegant design, high-density foam provides the perfect back support.Easily converted into a twin size bed for visiting family and friends.
- In the choice of color:choose a low-key and classical style, if you like products that look better than texture, then you can choose our one
- Suitable for Any SceneSofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
- Sturdy Construction - This sofa bed has been engineered for maximum durability, the frames of the sofa bed are solid metal, , and armrests are covered with padded cotton to make it strong enough to withstand a weight up too 250lbs.
Description

| Overall Dimension | 46.02"D x 28.47"W x 17.74"H |
| Product Weight | 96.8(lbs) |
| Package Dimension | 46.8"D x 29.25"W x 16.77"H |
| Package Weight | 104.5(lbs) |
| Weight Capacity | 250 lbs ( per seat) |
| Product Type | Folding Ottoman Sleeper Bed |
| Arm Type | / |
| Seat Style | / |
| Availability of video | No |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | PU |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Construction | Foam+Spring Pocket |
| Leg Material | Rubberwood |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sleeper Bed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Twin Size Folding Ottoman Sleeper Bed with Mattress Convertible Guest Bed Brown
Twin Size Folding Ottoman Sleeper Bed with Mattress Convertible Guest Bed Brown
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Filler | Foam |
| Main Color | Brown |
| Main Material | PU |
| Size | Twin Size |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 61.23 |
| Assembled Width (in.) | 28.86 |
| Assembled Height (in.) | 17.74 |
| Weight (lbs) | 96.80 |
Product Features
- Pull Out Ottoman Sleeper Bed:Simple and elegant design, high-density foam provides the perfect back support.Easily converted into a twin size bed for visiting family and friends.
- In the choice of color:choose a low-key and classical style, if you like products that look better than texture, then you can choose our one
- Suitable for Any SceneSofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
- Sturdy Construction - This sofa bed has been engineered for maximum durability, the frames of the sofa bed are solid metal, , and armrests are covered with padded cotton to make it strong enough to withstand a weight up too 250lbs.
Description

| Overall Dimension | 46.02"D x 28.47"W x 17.74"H |
| Product Weight | 96.8(lbs) |
| Package Dimension | 46.8"D x 29.25"W x 16.77"H |
| Package Weight | 104.5(lbs) |
| Weight Capacity | 250 lbs ( per seat) |
| Product Type | Folding Ottoman Sleeper Bed |
| Arm Type | / |
| Seat Style | / |
| Availability of video | No |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | PU |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Construction | Foam+Spring Pocket |
| Leg Material | Rubberwood |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sleeper Bed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Filler | Foam |
| Main Color | Brown |
| Main Material | PU |
| Size | Twin Size |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 61.23 |
| Assembled Width (in.) | 28.86 |
| Assembled Height (in.) | 17.74 |
| Weight (lbs) | 96.80 |
Product Features
- Pull Out Ottoman Sleeper Bed:Simple and elegant design, high-density foam provides the perfect back support.Easily converted into a twin size bed for visiting family and friends.
- In the choice of color:choose a low-key and classical style, if you like products that look better than texture, then you can choose our one
- Suitable for Any SceneSofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
- Sturdy Construction - This sofa bed has been engineered for maximum durability, the frames of the sofa bed are solid metal, , and armrests are covered with padded cotton to make it strong enough to withstand a weight up too 250lbs.
Description

| Overall Dimension | 46.02"D x 28.47"W x 17.74"H |
| Product Weight | 96.8(lbs) |
| Package Dimension | 46.8"D x 29.25"W x 16.77"H |
| Package Weight | 104.5(lbs) |
| Weight Capacity | 250 lbs ( per seat) |
| Product Type | Folding Ottoman Sleeper Bed |
| Arm Type | / |
| Seat Style | / |
| Availability of video | No |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | PU |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Construction | Foam+Spring Pocket |
| Leg Material | Rubberwood |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sleeper Bed |























