Twin Size Folding Ottoman Sleeper Bed with Mattress Convertible Guest Bed Light Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Light Gray |
| Main Material | Linen |
| Filler | Foam |
| Seats | 1 Seat |
| Size | Twin Size |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 61.23 |
| Assembled Width (in.) | 28.86 |
| Assembled Height (in.) | 17.74 |
| Weight (lbs) | 96.80 |
Product Features
- Pull Out Ottoman Sleeper Bed - Simple and elegant design, high-density foam provides the perfect back support.Easily converted into a twin size bed for visiting family and friends.
- In the choice of color - choose a low-key and classical style, if you like products that look better than texture, then you can choose our sofa.
- Suitable for Any Scene - Sofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
- Sturdy Construction - This sofa bed has been engineered for maximum durability, the frames of the sofa bed are solid metal, and armrests are covered with padded cotton to make it strong enough to withstand a weight up too 250lbs.
Description

| Overall Dimension | 46.02"D x 28.47"W x 17.74"H |
| Product Weight | 96.8(lbs) |
| Package Dimension | 46.8"D x 29.25"W x 16.77"H |
| Package Weight | 104.5(lbs) |
| Weight Capacity | 250 lbs ( per seat) |
| Product Type | Folding Ottoman Sleeper Bed |
| Arm Type | / |
| Seat Style | / |
| Availability of video | No |
| Color | Light Gray |
| Upholstery Material | Linen |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Construction | Foam+Spring Pocket |
| Leg Material | Rubberwood |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sleeper Bed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



























Twin Size Folding Ottoman Sleeper Bed with Mattress Convertible Guest Bed Light Gray
Twin Size Folding Ottoman Sleeper Bed with Mattress Convertible Guest Bed Light Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Light Gray |
| Main Material | Linen |
| Filler | Foam |
| Seats | 1 Seat |
| Size | Twin Size |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 61.23 |
| Assembled Width (in.) | 28.86 |
| Assembled Height (in.) | 17.74 |
| Weight (lbs) | 96.80 |
Product Features
- Pull Out Ottoman Sleeper Bed - Simple and elegant design, high-density foam provides the perfect back support.Easily converted into a twin size bed for visiting family and friends.
- In the choice of color - choose a low-key and classical style, if you like products that look better than texture, then you can choose our sofa.
- Suitable for Any Scene - Sofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
- Sturdy Construction - This sofa bed has been engineered for maximum durability, the frames of the sofa bed are solid metal, and armrests are covered with padded cotton to make it strong enough to withstand a weight up too 250lbs.
Description

| Overall Dimension | 46.02"D x 28.47"W x 17.74"H |
| Product Weight | 96.8(lbs) |
| Package Dimension | 46.8"D x 29.25"W x 16.77"H |
| Package Weight | 104.5(lbs) |
| Weight Capacity | 250 lbs ( per seat) |
| Product Type | Folding Ottoman Sleeper Bed |
| Arm Type | / |
| Seat Style | / |
| Availability of video | No |
| Color | Light Gray |
| Upholstery Material | Linen |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Construction | Foam+Spring Pocket |
| Leg Material | Rubberwood |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sleeper Bed |
Original: $1,490.00
-70%$1,490.00
$447.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Light Gray |
| Main Material | Linen |
| Filler | Foam |
| Seats | 1 Seat |
| Size | Twin Size |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 61.23 |
| Assembled Width (in.) | 28.86 |
| Assembled Height (in.) | 17.74 |
| Weight (lbs) | 96.80 |
Product Features
- Pull Out Ottoman Sleeper Bed - Simple and elegant design, high-density foam provides the perfect back support.Easily converted into a twin size bed for visiting family and friends.
- In the choice of color - choose a low-key and classical style, if you like products that look better than texture, then you can choose our sofa.
- Suitable for Any Scene - Sofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
- Sturdy Construction - This sofa bed has been engineered for maximum durability, the frames of the sofa bed are solid metal, and armrests are covered with padded cotton to make it strong enough to withstand a weight up too 250lbs.
Description

| Overall Dimension | 46.02"D x 28.47"W x 17.74"H |
| Product Weight | 96.8(lbs) |
| Package Dimension | 46.8"D x 29.25"W x 16.77"H |
| Package Weight | 104.5(lbs) |
| Weight Capacity | 250 lbs ( per seat) |
| Product Type | Folding Ottoman Sleeper Bed |
| Arm Type | / |
| Seat Style | / |
| Availability of video | No |
| Color | Light Gray |
| Upholstery Material | Linen |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Construction | Foam+Spring Pocket |
| Leg Material | Rubberwood |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sleeper Bed |























