Twin Size House Bed with Roof and Window - White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 39.20 |
| Assembled Height (in.) | 55.10 |
| Weight (lbs) | 81.00 |
Product Features
- [Modern Style] It's time for your growing little sprout to graduate to their very first big twin bed, and not just any bed will do for that whimsical bedroom design you have in mind.
- [Solid Construction] Made of a sturdy pine wood and MDF frame, there is no box spring required or mattress foundation is required.
- [Can be Decorated] More fun of decorating and discovering more possibilities of house bed appearance.This open concept allows for creativity to decorate with any special piece of art, or makes a statement without hiding existing decor.
- [Health and Comfort] The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with wood slats for extra support .
- [Detail] Ships in 1 boxes and it is simple to assemble.
Description

| Overall Product Dimension | 77.6”Lx 39.2”W x 55.1”H (Please refer to the Size image) |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | Please refer to the Specification |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin/Full |
| Color | White/Gray/Gray+Natural/ White+Natural |
| Product material | Pine wood+MDF |
| Assembly Required | Yes |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | All Tools Included/Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. |
| All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Twin Size House Bed with Roof and Window - White
Twin Size House Bed with Roof and Window - White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 39.20 |
| Assembled Height (in.) | 55.10 |
| Weight (lbs) | 81.00 |
Product Features
- [Modern Style] It's time for your growing little sprout to graduate to their very first big twin bed, and not just any bed will do for that whimsical bedroom design you have in mind.
- [Solid Construction] Made of a sturdy pine wood and MDF frame, there is no box spring required or mattress foundation is required.
- [Can be Decorated] More fun of decorating and discovering more possibilities of house bed appearance.This open concept allows for creativity to decorate with any special piece of art, or makes a statement without hiding existing decor.
- [Health and Comfort] The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with wood slats for extra support .
- [Detail] Ships in 1 boxes and it is simple to assemble.
Description

| Overall Product Dimension | 77.6”Lx 39.2”W x 55.1”H (Please refer to the Size image) |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | Please refer to the Specification |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin/Full |
| Color | White/Gray/Gray+Natural/ White+Natural |
| Product material | Pine wood+MDF |
| Assembly Required | Yes |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | All Tools Included/Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. |
| All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 39.20 |
| Assembled Height (in.) | 55.10 |
| Weight (lbs) | 81.00 |
Product Features
- [Modern Style] It's time for your growing little sprout to graduate to their very first big twin bed, and not just any bed will do for that whimsical bedroom design you have in mind.
- [Solid Construction] Made of a sturdy pine wood and MDF frame, there is no box spring required or mattress foundation is required.
- [Can be Decorated] More fun of decorating and discovering more possibilities of house bed appearance.This open concept allows for creativity to decorate with any special piece of art, or makes a statement without hiding existing decor.
- [Health and Comfort] The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with wood slats for extra support .
- [Detail] Ships in 1 boxes and it is simple to assemble.
Description

| Overall Product Dimension | 77.6”Lx 39.2”W x 55.1”H (Please refer to the Size image) |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | Please refer to the Specification |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin/Full |
| Color | White/Gray/Gray+Natural/ White+Natural |
| Product material | Pine wood+MDF |
| Assembly Required | Yes |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | All Tools Included/Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. |
| All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























