Twin Size House Bed Wood Bed with Twin Size Trundle (Gray)
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 74.40 |
| Assembled Height (in.) | 71.90 |
| Weight (lbs) | 124.00 |
Product Features
- [Playhouse Design] Featuring roof and fence, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Maximized space] The playhouse bed takes up minimal space for two, while a roll-out trundle is fitted underneath for your kids' sleepover.
- [Superior Quality] The playhouse bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability.
- [Dimensions] Overall house bed dimension:78"L x 41.2"W x 71.9"H. This wood playhouse bed will come in 2 packages with clear instructions and hardware.
Description

| Overall Product Dimension | 78"L x 41.2"W x 71.9"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Product Weight | 137.5LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | Bed: 300 LBS Trundle: 200 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:8" Trundle:6" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Gray/White |
| Product material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Number of slats | Bed:10 Trundle:7 |
| Box Spring Required | NO |
| Mattress Included | NO |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Twin Size House Bed Wood Bed with Twin Size Trundle (Gray)
Twin Size House Bed Wood Bed with Twin Size Trundle (Gray)
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 74.40 |
| Assembled Height (in.) | 71.90 |
| Weight (lbs) | 124.00 |
Product Features
- [Playhouse Design] Featuring roof and fence, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Maximized space] The playhouse bed takes up minimal space for two, while a roll-out trundle is fitted underneath for your kids' sleepover.
- [Superior Quality] The playhouse bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability.
- [Dimensions] Overall house bed dimension:78"L x 41.2"W x 71.9"H. This wood playhouse bed will come in 2 packages with clear instructions and hardware.
Description

| Overall Product Dimension | 78"L x 41.2"W x 71.9"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Product Weight | 137.5LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | Bed: 300 LBS Trundle: 200 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:8" Trundle:6" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Gray/White |
| Product material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Number of slats | Bed:10 Trundle:7 |
| Box Spring Required | NO |
| Mattress Included | NO |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $522,500.00
-70%$522,500.00
$156,750.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 74.40 |
| Assembled Height (in.) | 71.90 |
| Weight (lbs) | 124.00 |
Product Features
- [Playhouse Design] Featuring roof and fence, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Maximized space] The playhouse bed takes up minimal space for two, while a roll-out trundle is fitted underneath for your kids' sleepover.
- [Superior Quality] The playhouse bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability.
- [Dimensions] Overall house bed dimension:78"L x 41.2"W x 71.9"H. This wood playhouse bed will come in 2 packages with clear instructions and hardware.
Description

| Overall Product Dimension | 78"L x 41.2"W x 71.9"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Product Weight | 137.5LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | Bed: 300 LBS Trundle: 200 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:8" Trundle:6" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Gray/White |
| Product material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Number of slats | Bed:10 Trundle:7 |
| Box Spring Required | NO |
| Mattress Included | NO |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























