Twin Size House Loft Bed with Storage Desk and 3 Drawer Chest, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 94.40 |
| Weight (lbs) | 247.50 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The twin size loft bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Pullable Desk with Storage] This bed is designed with an under-bed desk that can be pulled out from under the bed for a very convenient use and does not take up extra space in the bedroom. The desk also has 4 storage cabinets for daily necessities.
- [Multiple Storage] In addition to the desk storage compartment, this bed is equipped with a three-drawer chest, which you can put a lot of daily necessities, toys or books. They are all placed under the bed and convertible with each other to meet your different needs.
- [Playful Design] This bed featuring a window, this house bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80''L x 41.8''W x 94.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 94.4'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8'' |
| Overall Product Weight | 247.5lb |
| Bed Weight Capacity | 300lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Twin Size House Loft Bed with Storage Desk and 3 Drawer Chest, Gray
Twin Size House Loft Bed with Storage Desk and 3 Drawer Chest, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 94.40 |
| Weight (lbs) | 247.50 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The twin size loft bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Pullable Desk with Storage] This bed is designed with an under-bed desk that can be pulled out from under the bed for a very convenient use and does not take up extra space in the bedroom. The desk also has 4 storage cabinets for daily necessities.
- [Multiple Storage] In addition to the desk storage compartment, this bed is equipped with a three-drawer chest, which you can put a lot of daily necessities, toys or books. They are all placed under the bed and convertible with each other to meet your different needs.
- [Playful Design] This bed featuring a window, this house bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80''L x 41.8''W x 94.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 94.4'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8'' |
| Overall Product Weight | 247.5lb |
| Bed Weight Capacity | 300lb |
Original: $907.56
-70%$907.56
$272.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 94.40 |
| Weight (lbs) | 247.50 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The twin size loft bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Pullable Desk with Storage] This bed is designed with an under-bed desk that can be pulled out from under the bed for a very convenient use and does not take up extra space in the bedroom. The desk also has 4 storage cabinets for daily necessities.
- [Multiple Storage] In addition to the desk storage compartment, this bed is equipped with a three-drawer chest, which you can put a lot of daily necessities, toys or books. They are all placed under the bed and convertible with each other to meet your different needs.
- [Playful Design] This bed featuring a window, this house bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80''L x 41.8''W x 94.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 94.4'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8'' |
| Overall Product Weight | 247.5lb |
| Bed Weight Capacity | 300lb |























