Twin Size House Platform Bed with Three Storage Drawers,White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 120.00 |
| Assembled Width (in.) | 77.00 |
| Assembled Height (in.) | 66.80 |
| Weight (lbs) | 155.00 |
Product Features
- [L-Shaped Platform Bed] Designed for the maximum of comfort and with a space-saving idea in mind, this L-shape bed is a perfect complement to any small space.
- [3 Storage Drawers] There are three storage drawers underneath the two beds,which offers you extra space for daily necessities.
- [Space Saving] This bed is especially suitable for families with limited space or with several family members, for this bed is an efficient use of space and storage.
- [Solid Construction] Made of high quality pine and MDF, this bed frame is sturdy and durable, includes slatted support, and does not require box springs.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No Need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 120''L*77''W*66.8''H |
| Each Bed Dimension | 76''x39.2'' |
| Number of Each Bed Slats | 9pcs |
| Total Height | 66.8'' |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 155lb |
| Each Bed Weight Capability | 220lb |
| Recommend Each Bed Mattress thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Twin Size House Platform Bed with Three Storage Drawers,White
Twin Size House Platform Bed with Three Storage Drawers,White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 120.00 |
| Assembled Width (in.) | 77.00 |
| Assembled Height (in.) | 66.80 |
| Weight (lbs) | 155.00 |
Product Features
- [L-Shaped Platform Bed] Designed for the maximum of comfort and with a space-saving idea in mind, this L-shape bed is a perfect complement to any small space.
- [3 Storage Drawers] There are three storage drawers underneath the two beds,which offers you extra space for daily necessities.
- [Space Saving] This bed is especially suitable for families with limited space or with several family members, for this bed is an efficient use of space and storage.
- [Solid Construction] Made of high quality pine and MDF, this bed frame is sturdy and durable, includes slatted support, and does not require box springs.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No Need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 120''L*77''W*66.8''H |
| Each Bed Dimension | 76''x39.2'' |
| Number of Each Bed Slats | 9pcs |
| Total Height | 66.8'' |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 155lb |
| Each Bed Weight Capability | 220lb |
| Recommend Each Bed Mattress thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 120.00 |
| Assembled Width (in.) | 77.00 |
| Assembled Height (in.) | 66.80 |
| Weight (lbs) | 155.00 |
Product Features
- [L-Shaped Platform Bed] Designed for the maximum of comfort and with a space-saving idea in mind, this L-shape bed is a perfect complement to any small space.
- [3 Storage Drawers] There are three storage drawers underneath the two beds,which offers you extra space for daily necessities.
- [Space Saving] This bed is especially suitable for families with limited space or with several family members, for this bed is an efficient use of space and storage.
- [Solid Construction] Made of high quality pine and MDF, this bed frame is sturdy and durable, includes slatted support, and does not require box springs.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No Need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 120''L*77''W*66.8''H |
| Each Bed Dimension | 76''x39.2'' |
| Number of Each Bed Slats | 9pcs |
| Total Height | 66.8'' |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 155lb |
| Each Bed Weight Capability | 220lb |
| Recommend Each Bed Mattress thickness | 6'' |























