Twin Size House Platform with Roof and Window, White+Antique Grey
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural+White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.10 |
| Assembled Width (in.) | 42.00 |
| Assembled Height (in.) | 55.40 |
| Weight (lbs) | 73.00 |
Product Features
- [House Design] Featuring a house-shaped appearance, the bed adds extra fun, the bed can be decorated as your personal private space.
- [Modern Style] It's time for your growing little sprout to graduate to their very first big twin bed, and not just any bed will do for that whimsical bedroom design you have in mind.
- [Solid Construction] Made of a sturdy pine wood and MDF frame, and there is no box spring required or mattress foundation is required.
- [Can be Decorated] More fun of decorating and discovering more possibilities of house bed appearance.This open concept allows for creativity to decorate with any special piece of art, or makes a statement without hiding existing decor.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description
| Bed Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White+Antique Grey |
| Numbers of Package | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.1''L*42''W*55.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 75.2''x39'' |
| Total Height | 55.4'' |
| Overall Product Weight | 73lb |
| Bed Mattress Thickness | 8-10'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Twin Size House Platform with Roof and Window, White+Antique Grey
Twin Size House Platform with Roof and Window, White+Antique Grey
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural+White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.10 |
| Assembled Width (in.) | 42.00 |
| Assembled Height (in.) | 55.40 |
| Weight (lbs) | 73.00 |
Product Features
- [House Design] Featuring a house-shaped appearance, the bed adds extra fun, the bed can be decorated as your personal private space.
- [Modern Style] It's time for your growing little sprout to graduate to their very first big twin bed, and not just any bed will do for that whimsical bedroom design you have in mind.
- [Solid Construction] Made of a sturdy pine wood and MDF frame, and there is no box spring required or mattress foundation is required.
- [Can be Decorated] More fun of decorating and discovering more possibilities of house bed appearance.This open concept allows for creativity to decorate with any special piece of art, or makes a statement without hiding existing decor.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description
| Bed Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White+Antique Grey |
| Numbers of Package | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.1''L*42''W*55.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 75.2''x39'' |
| Total Height | 55.4'' |
| Overall Product Weight | 73lb |
| Bed Mattress Thickness | 8-10'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural+White |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.10 |
| Assembled Width (in.) | 42.00 |
| Assembled Height (in.) | 55.40 |
| Weight (lbs) | 73.00 |
Product Features
- [House Design] Featuring a house-shaped appearance, the bed adds extra fun, the bed can be decorated as your personal private space.
- [Modern Style] It's time for your growing little sprout to graduate to their very first big twin bed, and not just any bed will do for that whimsical bedroom design you have in mind.
- [Solid Construction] Made of a sturdy pine wood and MDF frame, and there is no box spring required or mattress foundation is required.
- [Can be Decorated] More fun of decorating and discovering more possibilities of house bed appearance.This open concept allows for creativity to decorate with any special piece of art, or makes a statement without hiding existing decor.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description
| Bed Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White+Antique Grey |
| Numbers of Package | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.1''L*42''W*55.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 75.2''x39'' |
| Total Height | 55.4'' |
| Overall Product Weight | 73lb |
| Bed Mattress Thickness | 8-10'' |























