Twin Size Loft Bed with 8 Open Storage Shelves and Built-in Ladder, Gary
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.30 |
| Assembled Width (in.) | 43.90 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 168.00 |
Product Features
- [Storage Loft Bed] The space underneath the loft bed is a good place for your little ones to read, do homework or play and create their own world to be explored.
- [Space Saving Design] With unique design, this twin loft bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area, but also double as a space for you to study or work.
- [Large Storage Shelves] This modern style loft bed with 8 large open shelves which provide extra space to store you necessities like shoes or books.
- [Solid Construction] This multi-functional loft bed is crafted from a solid pine wood frame, with commercial grade MDF board for quality control and durability. Guardrails are solidly attached for added safety.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.3''L x 43.9''W x 62.2''H |
| Upper Bed Dimension | 75.4'' x 39.2'' |
| Total Height | 62.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 168lbs |
| Bed Weight Capacity | 220lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Loft Bed with 8 Open Storage Shelves and Built-in Ladder, Gary
Twin Size Loft Bed with 8 Open Storage Shelves and Built-in Ladder, Gary
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.30 |
| Assembled Width (in.) | 43.90 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 168.00 |
Product Features
- [Storage Loft Bed] The space underneath the loft bed is a good place for your little ones to read, do homework or play and create their own world to be explored.
- [Space Saving Design] With unique design, this twin loft bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area, but also double as a space for you to study or work.
- [Large Storage Shelves] This modern style loft bed with 8 large open shelves which provide extra space to store you necessities like shoes or books.
- [Solid Construction] This multi-functional loft bed is crafted from a solid pine wood frame, with commercial grade MDF board for quality control and durability. Guardrails are solidly attached for added safety.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.3''L x 43.9''W x 62.2''H |
| Upper Bed Dimension | 75.4'' x 39.2'' |
| Total Height | 62.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 168lbs |
| Bed Weight Capacity | 220lbs |
Original: $1,583.00
-70%$1,583.00
$474.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.30 |
| Assembled Width (in.) | 43.90 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 168.00 |
Product Features
- [Storage Loft Bed] The space underneath the loft bed is a good place for your little ones to read, do homework or play and create their own world to be explored.
- [Space Saving Design] With unique design, this twin loft bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area, but also double as a space for you to study or work.
- [Large Storage Shelves] This modern style loft bed with 8 large open shelves which provide extra space to store you necessities like shoes or books.
- [Solid Construction] This multi-functional loft bed is crafted from a solid pine wood frame, with commercial grade MDF board for quality control and durability. Guardrails are solidly attached for added safety.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.3''L x 43.9''W x 62.2''H |
| Upper Bed Dimension | 75.4'' x 39.2'' |
| Total Height | 62.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 168lbs |
| Bed Weight Capacity | 220lbs |























