Twin Size Loft Bed with Cabinet and Shelf - White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 40.50 |
| Assembled Height (in.) | 41.30 |
| Weight (lbs) | 134.20 |
Product Features
- [Maximized space] The low loft bed takes up minimal space for your family. Functional and aesthetic, this bunk bed will enhance any bedroom.
- [Versatility galore] This bed features one shelf and one cabinet for accommodating your family or any overnight sleepers. We can put daily necessities or decorations on the shelf. No spring box needed.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood, solid pine legs and a strong, durable frame so that the bed is sturdy and durable.
- [Designed for your safety] The loft bed features a full-length guardrail. Along with the handrail, this loft bed ensures top-notch security for your family. Whats more, the solid legs that made of solid pine wood can add strength and durability.
- Dimensions: Loft Bed - 77.4 x 40.5 (L x W). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 77.4"L x 40.5"W x 41.3"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Numbers of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 134.2 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Loft Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Espresso |
| Material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 7 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















Twin Size Loft Bed with Cabinet and Shelf - White
Twin Size Loft Bed with Cabinet and Shelf - White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 40.50 |
| Assembled Height (in.) | 41.30 |
| Weight (lbs) | 134.20 |
Product Features
- [Maximized space] The low loft bed takes up minimal space for your family. Functional and aesthetic, this bunk bed will enhance any bedroom.
- [Versatility galore] This bed features one shelf and one cabinet for accommodating your family or any overnight sleepers. We can put daily necessities or decorations on the shelf. No spring box needed.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood, solid pine legs and a strong, durable frame so that the bed is sturdy and durable.
- [Designed for your safety] The loft bed features a full-length guardrail. Along with the handrail, this loft bed ensures top-notch security for your family. Whats more, the solid legs that made of solid pine wood can add strength and durability.
- Dimensions: Loft Bed - 77.4 x 40.5 (L x W). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 77.4"L x 40.5"W x 41.3"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Numbers of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 134.2 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Loft Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Espresso |
| Material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 7 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $1,901.00
-70%$1,901.00
$570.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 40.50 |
| Assembled Height (in.) | 41.30 |
| Weight (lbs) | 134.20 |
Product Features
- [Maximized space] The low loft bed takes up minimal space for your family. Functional and aesthetic, this bunk bed will enhance any bedroom.
- [Versatility galore] This bed features one shelf and one cabinet for accommodating your family or any overnight sleepers. We can put daily necessities or decorations on the shelf. No spring box needed.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood, solid pine legs and a strong, durable frame so that the bed is sturdy and durable.
- [Designed for your safety] The loft bed features a full-length guardrail. Along with the handrail, this loft bed ensures top-notch security for your family. Whats more, the solid legs that made of solid pine wood can add strength and durability.
- Dimensions: Loft Bed - 77.4 x 40.5 (L x W). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 77.4"L x 40.5"W x 41.3"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Numbers of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 134.2 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Loft Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Espresso |
| Material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 7 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























