Twin Size Loft Bed with L-Shaped Desk and Drawers, Cabinet and Storage Staircase, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 93.30 |
| Assembled Width (in.) | 42.40 |
| Assembled Height (in.) | 65.80 |
| Weight (lbs) | 248.50 |
Product Features
- [Space Saving] The ultimate in a space-saving design, the loft bed with desk, drawers , cabinet and staircase replaces a room of furniture within the footprint of a standard twin bed.
- [Large Storage Space] The attached staircase not only can be used as a staircase, but also as a 3-tier storage space.And the cabinet under the bed can also place a lot of items, coupled with the design of the storage drawer, so that this bed has a large storage space.
- [L-Shaped Desk] This loft bed with a L-Shaped desk which includes three drawers and an open storage cabinet for using as a working area.
- [Sturdy and Durable] Crafted with high quality pine wood and MDF, this bed is sturdy and solid. Closely connected solid wood slats provide stable support.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| numbers of package | 3 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 93.3''L*42.4''W*65.8''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 76'' x 39.5'' |
| Total Height | 65.8'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Overall Product Weight | 248.5lb |
| Bed Weight Capability | 400lb |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Twin Size Loft Bed with L-Shaped Desk and Drawers, Cabinet and Storage Staircase, White
Twin Size Loft Bed with L-Shaped Desk and Drawers, Cabinet and Storage Staircase, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 93.30 |
| Assembled Width (in.) | 42.40 |
| Assembled Height (in.) | 65.80 |
| Weight (lbs) | 248.50 |
Product Features
- [Space Saving] The ultimate in a space-saving design, the loft bed with desk, drawers , cabinet and staircase replaces a room of furniture within the footprint of a standard twin bed.
- [Large Storage Space] The attached staircase not only can be used as a staircase, but also as a 3-tier storage space.And the cabinet under the bed can also place a lot of items, coupled with the design of the storage drawer, so that this bed has a large storage space.
- [L-Shaped Desk] This loft bed with a L-Shaped desk which includes three drawers and an open storage cabinet for using as a working area.
- [Sturdy and Durable] Crafted with high quality pine wood and MDF, this bed is sturdy and solid. Closely connected solid wood slats provide stable support.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| numbers of package | 3 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 93.3''L*42.4''W*65.8''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 76'' x 39.5'' |
| Total Height | 65.8'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Overall Product Weight | 248.5lb |
| Bed Weight Capability | 400lb |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
Original: $2,011.00
-70%$2,011.00
$603.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 93.30 |
| Assembled Width (in.) | 42.40 |
| Assembled Height (in.) | 65.80 |
| Weight (lbs) | 248.50 |
Product Features
- [Space Saving] The ultimate in a space-saving design, the loft bed with desk, drawers , cabinet and staircase replaces a room of furniture within the footprint of a standard twin bed.
- [Large Storage Space] The attached staircase not only can be used as a staircase, but also as a 3-tier storage space.And the cabinet under the bed can also place a lot of items, coupled with the design of the storage drawer, so that this bed has a large storage space.
- [L-Shaped Desk] This loft bed with a L-Shaped desk which includes three drawers and an open storage cabinet for using as a working area.
- [Sturdy and Durable] Crafted with high quality pine wood and MDF, this bed is sturdy and solid. Closely connected solid wood slats provide stable support.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| numbers of package | 3 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 93.3''L*42.4''W*65.8''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 76'' x 39.5'' |
| Total Height | 65.8'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Overall Product Weight | 248.5lb |
| Bed Weight Capability | 400lb |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |























