Twin Size Loft Bed with Storage Staircase and Window, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 94.80 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 50.60 |
| Weight (lbs) | 124.00 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The twin size loft bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Storage Staircase] Built-in Staircase instead of a ladder for easy access to the top bunk with 2 underneath storage space can effectively space space and is suitable for space-saving lover.
- [Playful Design] This bed featuring a window, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls. The staircase tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 94.8''L x 41.8''W x 50.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 50.6'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 124lb |
| Bed Weight Capacity | 300lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Loft Bed with Storage Staircase and Window, Gray
Twin Size Loft Bed with Storage Staircase and Window, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 94.80 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 50.60 |
| Weight (lbs) | 124.00 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The twin size loft bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Storage Staircase] Built-in Staircase instead of a ladder for easy access to the top bunk with 2 underneath storage space can effectively space space and is suitable for space-saving lover.
- [Playful Design] This bed featuring a window, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls. The staircase tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 94.8''L x 41.8''W x 50.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 50.6'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 124lb |
| Bed Weight Capacity | 300lb |
Original: $387,200.00
-70%$387,200.00
$116,160.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 94.80 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 50.60 |
| Weight (lbs) | 124.00 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The twin size loft bed is constructed with a sturdy pinewood frame that features a natural wood grain look for enhanced stability and durability.
- [Storage Staircase] Built-in Staircase instead of a ladder for easy access to the top bunk with 2 underneath storage space can effectively space space and is suitable for space-saving lover.
- [Playful Design] This bed featuring a window, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bunk prevent accidental falls. The staircase tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 94.8''L x 41.8''W x 50.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 50.6'' |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 124lb |
| Bed Weight Capacity | 300lb |























