Twin Size Loft Bed with Wardrobe and Staircase, Desk and Storage Drawers and Cabinet in 1, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 93.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 244.50 |
Product Features
- ① [Large Storage Space] This loft bed is made up of several pieces: a bed, a desk, a wardrobe, three drawers, an open storage cabinet, and even a storage staircase! And the attached staircase also offers storage space for you.
- ② [Space-Saving Design] This loft bed is definitely a good value of multi-functional loft bed selection for who is a space-saving lover.
- ③ [Designed for safety] Solid framework and firmly fixed wooden slats inside ensure durability, and stability and provide a noise-free environment.
- ④ [Modern Design] Crafted of solid pine wood and MDF, this loft bed strikes a streamlined silhouette featuring rectangular panels with details.
- ⑤ [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Bed Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 93.3''L*41.2''W*62.2''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Inner Dimension | 76''x39.3'' |
| Total Height | 62.2'' |
| Bed Weight Capacity | 400lb |
| Overall Product Weight | 244.5lb |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Bed Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Twin Size Loft Bed with Wardrobe and Staircase, Desk and Storage Drawers and Cabinet in 1, White
Twin Size Loft Bed with Wardrobe and Staircase, Desk and Storage Drawers and Cabinet in 1, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 93.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 244.50 |
Product Features
- ① [Large Storage Space] This loft bed is made up of several pieces: a bed, a desk, a wardrobe, three drawers, an open storage cabinet, and even a storage staircase! And the attached staircase also offers storage space for you.
- ② [Space-Saving Design] This loft bed is definitely a good value of multi-functional loft bed selection for who is a space-saving lover.
- ③ [Designed for safety] Solid framework and firmly fixed wooden slats inside ensure durability, and stability and provide a noise-free environment.
- ④ [Modern Design] Crafted of solid pine wood and MDF, this loft bed strikes a streamlined silhouette featuring rectangular panels with details.
- ⑤ [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Bed Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 93.3''L*41.2''W*62.2''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Inner Dimension | 76''x39.3'' |
| Total Height | 62.2'' |
| Bed Weight Capacity | 400lb |
| Overall Product Weight | 244.5lb |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Bed Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 93.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 244.50 |
Product Features
- ① [Large Storage Space] This loft bed is made up of several pieces: a bed, a desk, a wardrobe, three drawers, an open storage cabinet, and even a storage staircase! And the attached staircase also offers storage space for you.
- ② [Space-Saving Design] This loft bed is definitely a good value of multi-functional loft bed selection for who is a space-saving lover.
- ③ [Designed for safety] Solid framework and firmly fixed wooden slats inside ensure durability, and stability and provide a noise-free environment.
- ④ [Modern Design] Crafted of solid pine wood and MDF, this loft bed strikes a streamlined silhouette featuring rectangular panels with details.
- ⑤ [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Bed Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 93.3''L*41.2''W*62.2''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Inner Dimension | 76''x39.3'' |
| Total Height | 62.2'' |
| Bed Weight Capacity | 400lb |
| Overall Product Weight | 244.5lb |
| Number of Bed Slats | 14pcs |
| Bed Mattress Thickness | 6'' |























