Twin Size Metal Bed House Bed Frame with Fence, for Kids, Teens, Girls, Boys, Pink
Specifications
| Main Color | Pink |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.56 |
| Assembled Width (in.) | 40.55 |
| Assembled Height (in.) | 69.66 |
| Weight (lbs) | 46.30 |
Product Features
- [Playhouse Design] Featuring roof and fence, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Superior Quality] The Twin size house bed is constructed with a sturdy metal frame that can enhance stability and durability.
- [Dimensions and Weight] Overall house bed dimension: 77.56"L x 40.55"W x 69.66"H. Product weight: 46.3 lbs. No weight limit. Mattress not included.
Description

| Overall Product Dimension | 77.56"L x 40.55"W x 69.66"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 46.3 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | No limit |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:6-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Black/White/Pink |
| Material | Metal |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 0 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Twin Size Metal Bed House Bed Frame with Fence, for Kids, Teens, Girls, Boys, Pink
Twin Size Metal Bed House Bed Frame with Fence, for Kids, Teens, Girls, Boys, Pink
Specifications
| Main Color | Pink |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.56 |
| Assembled Width (in.) | 40.55 |
| Assembled Height (in.) | 69.66 |
| Weight (lbs) | 46.30 |
Product Features
- [Playhouse Design] Featuring roof and fence, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Superior Quality] The Twin size house bed is constructed with a sturdy metal frame that can enhance stability and durability.
- [Dimensions and Weight] Overall house bed dimension: 77.56"L x 40.55"W x 69.66"H. Product weight: 46.3 lbs. No weight limit. Mattress not included.
Description

| Overall Product Dimension | 77.56"L x 40.55"W x 69.66"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 46.3 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | No limit |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:6-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Black/White/Pink |
| Material | Metal |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 0 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $530.00
-70%$530.00
$159.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Pink |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.56 |
| Assembled Width (in.) | 40.55 |
| Assembled Height (in.) | 69.66 |
| Weight (lbs) | 46.30 |
Product Features
- [Playhouse Design] Featuring roof and fence, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Superior Quality] The Twin size house bed is constructed with a sturdy metal frame that can enhance stability and durability.
- [Dimensions and Weight] Overall house bed dimension: 77.56"L x 40.55"W x 69.66"H. Product weight: 46.3 lbs. No weight limit. Mattress not included.
Description

| Overall Product Dimension | 77.56"L x 40.55"W x 69.66"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 46.3 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | No limit |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:6-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Black/White/Pink |
| Material | Metal |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 0 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























