Twin Size Metal House Platform Bed, Black
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 40.80 |
| Assembled Height (in.) | 63.80 |
| Weight (lbs) | 42.00 |
Product Features
- [Adorable House Bed Design] The whimsical house shape of this kids bed adds charm and character to any child's bedroom . Featuring a classic house roof, this unique Montessori bed frame can be decorated to different style with your children, which offers a happy together time between you. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Safe for Kids] Crafted with metal frame, this house bed is manufactured for sound stability and security that can withstand playing without dangerous wobbling. With strong load-bearing capacity, the house bed can withstand the test of time, provide strong protection for children.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended.
- [No Box Spring Required] The slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal |
| Size | Twin |
| Color | Black |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Viet Nam |
| Overall Product Dimension | 77''L x 40.8''W x 63.8''H |
| Twin Bed | 75'' x 39.2'' |
| Total Height | 63.8'' |
| Number of Bed Slats | 18pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 42lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Metal House Platform Bed, Black
Twin Size Metal House Platform Bed, Black
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 40.80 |
| Assembled Height (in.) | 63.80 |
| Weight (lbs) | 42.00 |
Product Features
- [Adorable House Bed Design] The whimsical house shape of this kids bed adds charm and character to any child's bedroom . Featuring a classic house roof, this unique Montessori bed frame can be decorated to different style with your children, which offers a happy together time between you. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Safe for Kids] Crafted with metal frame, this house bed is manufactured for sound stability and security that can withstand playing without dangerous wobbling. With strong load-bearing capacity, the house bed can withstand the test of time, provide strong protection for children.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended.
- [No Box Spring Required] The slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal |
| Size | Twin |
| Color | Black |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Viet Nam |
| Overall Product Dimension | 77''L x 40.8''W x 63.8''H |
| Twin Bed | 75'' x 39.2'' |
| Total Height | 63.8'' |
| Number of Bed Slats | 18pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 42lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 40.80 |
| Assembled Height (in.) | 63.80 |
| Weight (lbs) | 42.00 |
Product Features
- [Adorable House Bed Design] The whimsical house shape of this kids bed adds charm and character to any child's bedroom . Featuring a classic house roof, this unique Montessori bed frame can be decorated to different style with your children, which offers a happy together time between you. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Safe for Kids] Crafted with metal frame, this house bed is manufactured for sound stability and security that can withstand playing without dangerous wobbling. With strong load-bearing capacity, the house bed can withstand the test of time, provide strong protection for children.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended.
- [No Box Spring Required] The slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal |
| Size | Twin |
| Color | Black |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Viet Nam |
| Overall Product Dimension | 77''L x 40.8''W x 63.8''H |
| Twin Bed | 75'' x 39.2'' |
| Total Height | 63.8'' |
| Number of Bed Slats | 18pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 42lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |























