Twin Size Metal Loft Bed with 3 Layers of Shelves and L-shaped Desk, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 73.10 |
| Weight (lbs) | 121.25 |
Product Features
- [Versatility galore] This loft bed with stylish L-shaped desk is a good place for you to read, do homework or play and create their own world to be explored.
- [Maximized space] This loft bed with 3 layers of shelves underneath the desk provides enough space to create the extra space when needed. Ideal for storing books, toys and any small items you like.
- [A Beautiful Piece for Bedroom]Crafted of metal in a clean painted finish, this bed strikes a clean-lined silhouette that blends well with the surroundings. Our designs promote both comfort and elegance.
- [Easy Assembly]The loft bed is delivered in two packages, along with the installation manual and full set of hardware necessary to guide you through the process of assembly, and the bed will definitely be assembled conveniently.
- [Dimensions] Overall Product Dimension: 77.5"L x 41.3"W x 73.1"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 77.5"L x 41.3"W x 73.1"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 121.25LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250lbs |
| Recommended Mattress Thickness | 4-6" |
| Product Type | Loft Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Black |
| Product material | Metal |
| Level of Assembly | Partial assembly |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Number of Slats | 20pcs |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Twin Size Metal Loft Bed with 3 Layers of Shelves and L-shaped Desk, White
Twin Size Metal Loft Bed with 3 Layers of Shelves and L-shaped Desk, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 73.10 |
| Weight (lbs) | 121.25 |
Product Features
- [Versatility galore] This loft bed with stylish L-shaped desk is a good place for you to read, do homework or play and create their own world to be explored.
- [Maximized space] This loft bed with 3 layers of shelves underneath the desk provides enough space to create the extra space when needed. Ideal for storing books, toys and any small items you like.
- [A Beautiful Piece for Bedroom]Crafted of metal in a clean painted finish, this bed strikes a clean-lined silhouette that blends well with the surroundings. Our designs promote both comfort and elegance.
- [Easy Assembly]The loft bed is delivered in two packages, along with the installation manual and full set of hardware necessary to guide you through the process of assembly, and the bed will definitely be assembled conveniently.
- [Dimensions] Overall Product Dimension: 77.5"L x 41.3"W x 73.1"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 77.5"L x 41.3"W x 73.1"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 121.25LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250lbs |
| Recommended Mattress Thickness | 4-6" |
| Product Type | Loft Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Black |
| Product material | Metal |
| Level of Assembly | Partial assembly |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Number of Slats | 20pcs |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 73.10 |
| Weight (lbs) | 121.25 |
Product Features
- [Versatility galore] This loft bed with stylish L-shaped desk is a good place for you to read, do homework or play and create their own world to be explored.
- [Maximized space] This loft bed with 3 layers of shelves underneath the desk provides enough space to create the extra space when needed. Ideal for storing books, toys and any small items you like.
- [A Beautiful Piece for Bedroom]Crafted of metal in a clean painted finish, this bed strikes a clean-lined silhouette that blends well with the surroundings. Our designs promote both comfort and elegance.
- [Easy Assembly]The loft bed is delivered in two packages, along with the installation manual and full set of hardware necessary to guide you through the process of assembly, and the bed will definitely be assembled conveniently.
- [Dimensions] Overall Product Dimension: 77.5"L x 41.3"W x 73.1"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 77.5"L x 41.3"W x 73.1"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 121.25LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250lbs |
| Recommended Mattress Thickness | 4-6" |
| Product Type | Loft Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Black |
| Product material | Metal |
| Level of Assembly | Partial assembly |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Number of Slats | 20pcs |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























