Twin Size Metal Platform Bed with MDF Headboard and Footboard,Two Storage Drawers and Rotatable TV Stand,White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 39.80 |
| Weight (lbs) | 79.00 |
Product Features
- [Superior Mattress Support] 14 heavy-duty metal slats are closely arranged for no noise and no shakin and ensuring ultimate stability and durability.
- [Large Storage Space] This bunk bed must be a benefit for you to put something in such as daily necessities with the two storage drawers.
- [Rotatable TV Holder] This bed includes a swivel TV stand at the end of the bed for entertainment before bed.
- [Industrial Modern bunk bed] Black frame and vintage MDF board with decoration on the middle of the bed frame, Minimalist style and Industrial design easy to accommodate with other bedroom furniture.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78''L x 41.3''W x 39.8''H |
| Each Bed | 74.8'' x 39'' |
| Total Height | 39.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 79lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Metal Platform Bed with MDF Headboard and Footboard,Two Storage Drawers and Rotatable TV Stand,White
Twin Size Metal Platform Bed with MDF Headboard and Footboard,Two Storage Drawers and Rotatable TV Stand,White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 39.80 |
| Weight (lbs) | 79.00 |
Product Features
- [Superior Mattress Support] 14 heavy-duty metal slats are closely arranged for no noise and no shakin and ensuring ultimate stability and durability.
- [Large Storage Space] This bunk bed must be a benefit for you to put something in such as daily necessities with the two storage drawers.
- [Rotatable TV Holder] This bed includes a swivel TV stand at the end of the bed for entertainment before bed.
- [Industrial Modern bunk bed] Black frame and vintage MDF board with decoration on the middle of the bed frame, Minimalist style and Industrial design easy to accommodate with other bedroom furniture.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78''L x 41.3''W x 39.8''H |
| Each Bed | 74.8'' x 39'' |
| Total Height | 39.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 79lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 39.80 |
| Weight (lbs) | 79.00 |
Product Features
- [Superior Mattress Support] 14 heavy-duty metal slats are closely arranged for no noise and no shakin and ensuring ultimate stability and durability.
- [Large Storage Space] This bunk bed must be a benefit for you to put something in such as daily necessities with the two storage drawers.
- [Rotatable TV Holder] This bed includes a swivel TV stand at the end of the bed for entertainment before bed.
- [Industrial Modern bunk bed] Black frame and vintage MDF board with decoration on the middle of the bed frame, Minimalist style and Industrial design easy to accommodate with other bedroom furniture.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78''L x 41.3''W x 39.8''H |
| Each Bed | 74.8'' x 39'' |
| Total Height | 39.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 79lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |























