Twin Size Metal Platform Bed with two drawers,House-Shaped Headboard Design, Black
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.50 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 52.90 |
Product Features
- [Eye-catching Design]With a design of house and chiminey elements, this platform bed brings artistic atmosphere to your home. It meets any child’s imagination of an eye-catching bed, and completes the look of any kids bedroom.
- [Maximized space] 2 drawers under the bed can be slided in and out very smoothly, which takes full advantage of the space under the bed. You can storage your bedding or clothes and making your bedroom more tidy
- [Durable Metal Construction] Crafted from premium metal, this platform bed is built to last. The sturdy frame ensures stability and safety, making it a reliable choice for both adults and children.
- [No Box Spring Needed]Metal slats are sturdy to support mattress without the use of a box spring,non-squeak,non-noise.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:78.3"L x41.5"W x62.2"H.Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 78.3"L x41.5"W x62.2"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 52.9 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | bed: 300lbs |
| Recommended Mattress Thickness | bed: 6-8inch |
| Recommended age | > 6 years old |
| Product Type | Platform Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Black/Pink |
| Material | Metal |
| The number of slats | bed:13pcs+1pc |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Twin Size Metal Platform Bed with two drawers,House-Shaped Headboard Design, Black
Twin Size Metal Platform Bed with two drawers,House-Shaped Headboard Design, Black
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.50 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 52.90 |
Product Features
- [Eye-catching Design]With a design of house and chiminey elements, this platform bed brings artistic atmosphere to your home. It meets any child’s imagination of an eye-catching bed, and completes the look of any kids bedroom.
- [Maximized space] 2 drawers under the bed can be slided in and out very smoothly, which takes full advantage of the space under the bed. You can storage your bedding or clothes and making your bedroom more tidy
- [Durable Metal Construction] Crafted from premium metal, this platform bed is built to last. The sturdy frame ensures stability and safety, making it a reliable choice for both adults and children.
- [No Box Spring Needed]Metal slats are sturdy to support mattress without the use of a box spring,non-squeak,non-noise.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:78.3"L x41.5"W x62.2"H.Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 78.3"L x41.5"W x62.2"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 52.9 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | bed: 300lbs |
| Recommended Mattress Thickness | bed: 6-8inch |
| Recommended age | > 6 years old |
| Product Type | Platform Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Black/Pink |
| Material | Metal |
| The number of slats | bed:13pcs+1pc |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $433.00
-70%$433.00
$129.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.50 |
| Assembled Height (in.) | 62.20 |
| Weight (lbs) | 52.90 |
Product Features
- [Eye-catching Design]With a design of house and chiminey elements, this platform bed brings artistic atmosphere to your home. It meets any child’s imagination of an eye-catching bed, and completes the look of any kids bedroom.
- [Maximized space] 2 drawers under the bed can be slided in and out very smoothly, which takes full advantage of the space under the bed. You can storage your bedding or clothes and making your bedroom more tidy
- [Durable Metal Construction] Crafted from premium metal, this platform bed is built to last. The sturdy frame ensures stability and safety, making it a reliable choice for both adults and children.
- [No Box Spring Needed]Metal slats are sturdy to support mattress without the use of a box spring,non-squeak,non-noise.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:78.3"L x41.5"W x62.2"H.Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 78.3"L x41.5"W x62.2"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 52.9 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | bed: 300lbs |
| Recommended Mattress Thickness | bed: 6-8inch |
| Recommended age | > 6 years old |
| Product Type | Platform Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Black/Pink |
| Material | Metal |
| The number of slats | bed:13pcs+1pc |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























