Twin Size Platform Bed with Multiple Storage, White+Walnut
Specifications
| Main Color | White+Walnut |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.50 |
| Assembled Width (in.) | 42.20 |
| Assembled Height (in.) | 65.60 |
| Weight (lbs) | 167.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage] There are several storage shelves, offering storage space for books, clothes and toys. Two of the cabinets are equipped with doors so your private items can be safely stored.
- [Style Design] The head and foot of the bed are equipped with walnut legs and decorations, combining modern and rustic style to complement any style of home décor.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White+Walnut |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.5''L x 42.2''W x 65.6''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 65.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 167lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Platform Bed with Multiple Storage, White+Walnut
Twin Size Platform Bed with Multiple Storage, White+Walnut
Specifications
| Main Color | White+Walnut |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.50 |
| Assembled Width (in.) | 42.20 |
| Assembled Height (in.) | 65.60 |
| Weight (lbs) | 167.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage] There are several storage shelves, offering storage space for books, clothes and toys. Two of the cabinets are equipped with doors so your private items can be safely stored.
- [Style Design] The head and foot of the bed are equipped with walnut legs and decorations, combining modern and rustic style to complement any style of home décor.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White+Walnut |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.5''L x 42.2''W x 65.6''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 65.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 167lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |
Original: $323,000.00
-70%$323,000.00
$96,900.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White+Walnut |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.50 |
| Assembled Width (in.) | 42.20 |
| Assembled Height (in.) | 65.60 |
| Weight (lbs) | 167.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage] There are several storage shelves, offering storage space for books, clothes and toys. Two of the cabinets are equipped with doors so your private items can be safely stored.
- [Style Design] The head and foot of the bed are equipped with walnut legs and decorations, combining modern and rustic style to complement any style of home décor.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White+Walnut |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.5''L x 42.2''W x 65.6''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 65.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 167lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |























