Twin Size Platform Bed with Storage Headboard, Charging Station, Twin Size Trundle and 3 Drawers, Antique Brown
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Antique brown |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.50 |
| Assembled Width (in.) | 43.80 |
| Assembled Height (in.) | 48.30 |
| Weight (lbs) | 137.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Large Storage Space] There are 5 built-in storage shelves of the headboard and 3 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities.
- [Multi-functional Headboard] Featuring a headboard with built-in shelves for arranging books or something else. The charging station is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Antique Brown |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84.5''L x 43.8''W x 48.3''H |
| Twin Bed | 75.4'' x 39.2'' |
| Total Height | 48.3'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 137lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 350lbs/250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Twin Size Platform Bed with Storage Headboard, Charging Station, Twin Size Trundle and 3 Drawers, Antique Brown
Twin Size Platform Bed with Storage Headboard, Charging Station, Twin Size Trundle and 3 Drawers, Antique Brown
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Antique brown |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.50 |
| Assembled Width (in.) | 43.80 |
| Assembled Height (in.) | 48.30 |
| Weight (lbs) | 137.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Large Storage Space] There are 5 built-in storage shelves of the headboard and 3 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities.
- [Multi-functional Headboard] Featuring a headboard with built-in shelves for arranging books or something else. The charging station is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Antique Brown |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84.5''L x 43.8''W x 48.3''H |
| Twin Bed | 75.4'' x 39.2'' |
| Total Height | 48.3'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 137lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 350lbs/250lbs |
Original: $752.80
-70%$752.80
$225.84Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Antique brown |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.50 |
| Assembled Width (in.) | 43.80 |
| Assembled Height (in.) | 48.30 |
| Weight (lbs) | 137.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Large Storage Space] There are 5 built-in storage shelves of the headboard and 3 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities.
- [Multi-functional Headboard] Featuring a headboard with built-in shelves for arranging books or something else. The charging station is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Antique Brown |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84.5''L x 43.8''W x 48.3''H |
| Twin Bed | 75.4'' x 39.2'' |
| Total Height | 48.3'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 137lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 350lbs/250lbs |























