Twin Size Race Car-Shaped Platform Bed with Upholstered Backrest and Storage, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 95.50 |
| Assembled Width (in.) | 43.00 |
| Assembled Height (in.) | 25.60 |
| Weight (lbs) | 135.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Race Car Bed] This bed with an appealing race car design and white wheel decoration will be a real eye-catcher in your bedroom.
- [Storage Space] The end of the bed is also the front of the racing car, which creatively provides storage space for you to store clothes, bedding or toys, etc.
- [Comfortable Design] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the utmost comfort and maximum safety for you. There are two seat-type backrest at the head of the bed. So comfortable when you reading a book or just watching TV!
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 95.5''L x 43''W x 25.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76.4'' x 39.3'' |
| Total Height | 25.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 135lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Race Car-Shaped Platform Bed with Upholstered Backrest and Storage, White
Twin Size Race Car-Shaped Platform Bed with Upholstered Backrest and Storage, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 95.50 |
| Assembled Width (in.) | 43.00 |
| Assembled Height (in.) | 25.60 |
| Weight (lbs) | 135.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Race Car Bed] This bed with an appealing race car design and white wheel decoration will be a real eye-catcher in your bedroom.
- [Storage Space] The end of the bed is also the front of the racing car, which creatively provides storage space for you to store clothes, bedding or toys, etc.
- [Comfortable Design] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the utmost comfort and maximum safety for you. There are two seat-type backrest at the head of the bed. So comfortable when you reading a book or just watching TV!
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 95.5''L x 43''W x 25.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76.4'' x 39.3'' |
| Total Height | 25.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 135lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 95.50 |
| Assembled Width (in.) | 43.00 |
| Assembled Height (in.) | 25.60 |
| Weight (lbs) | 135.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Race Car Bed] This bed with an appealing race car design and white wheel decoration will be a real eye-catcher in your bedroom.
- [Storage Space] The end of the bed is also the front of the racing car, which creatively provides storage space for you to store clothes, bedding or toys, etc.
- [Comfortable Design] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the utmost comfort and maximum safety for you. There are two seat-type backrest at the head of the bed. So comfortable when you reading a book or just watching TV!
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 95.5''L x 43''W x 25.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76.4'' x 39.3'' |
| Total Height | 25.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 135lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























