Twin Size Race Car-Shaped Platform Bed with Wheels,Blue
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | PU Leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.00 |
| Assembled Height (in.) | 27.00 |
| Weight (lbs) | 101.20 |
Product Features
- [Unique design] This bed with an appealing race car design and solid construction will be a real eye-catcher in your bedroom. This bed has 2 colors. There's always one matches your bedroom.
- [High Quality] Crafted from high-quality pine wood, plywood and MDF, this bed has a strong construction. The sturdy slats offer the needed support and can withstand daily wear and tear.
- [Safety Guaranteed] It is designed with rails on both sides to prevent you from falling out of the bed. Rails is solid wood, which ensures duaribility for years to come.
- [Easy and Comfortable] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the comfort and maximum safety for you.
- [Dimension] 80"x 41"x 27"(L x W x H). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions.
Description

| Overall Product Dimension | 80"x 41"x 27"(L x W x H) |
| Number of Package | 2 |
| Overall Product Weight | 101.2 LBS |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Recommended Age | > 6 years old |
| Product Type | Platform Bed |
| Size | Twin |
| Color | Red/Blue |
| Product material | PU Leather |
| Number of slats | 10 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Twin Size Race Car-Shaped Platform Bed with Wheels,Blue
Twin Size Race Car-Shaped Platform Bed with Wheels,Blue
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | PU Leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.00 |
| Assembled Height (in.) | 27.00 |
| Weight (lbs) | 101.20 |
Product Features
- [Unique design] This bed with an appealing race car design and solid construction will be a real eye-catcher in your bedroom. This bed has 2 colors. There's always one matches your bedroom.
- [High Quality] Crafted from high-quality pine wood, plywood and MDF, this bed has a strong construction. The sturdy slats offer the needed support and can withstand daily wear and tear.
- [Safety Guaranteed] It is designed with rails on both sides to prevent you from falling out of the bed. Rails is solid wood, which ensures duaribility for years to come.
- [Easy and Comfortable] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the comfort and maximum safety for you.
- [Dimension] 80"x 41"x 27"(L x W x H). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions.
Description

| Overall Product Dimension | 80"x 41"x 27"(L x W x H) |
| Number of Package | 2 |
| Overall Product Weight | 101.2 LBS |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Recommended Age | > 6 years old |
| Product Type | Platform Bed |
| Size | Twin |
| Color | Red/Blue |
| Product material | PU Leather |
| Number of slats | 10 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $1,124.00
-70%$1,124.00
$337.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | PU Leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.00 |
| Assembled Height (in.) | 27.00 |
| Weight (lbs) | 101.20 |
Product Features
- [Unique design] This bed with an appealing race car design and solid construction will be a real eye-catcher in your bedroom. This bed has 2 colors. There's always one matches your bedroom.
- [High Quality] Crafted from high-quality pine wood, plywood and MDF, this bed has a strong construction. The sturdy slats offer the needed support and can withstand daily wear and tear.
- [Safety Guaranteed] It is designed with rails on both sides to prevent you from falling out of the bed. Rails is solid wood, which ensures duaribility for years to come.
- [Easy and Comfortable] Comfortable, functional, and aesthetically pleasing, this bed is designed to ensure the comfort and maximum safety for you.
- [Dimension] 80"x 41"x 27"(L x W x H). Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions.
Description

| Overall Product Dimension | 80"x 41"x 27"(L x W x H) |
| Number of Package | 2 |
| Overall Product Weight | 101.2 LBS |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Recommended Age | > 6 years old |
| Product Type | Platform Bed |
| Size | Twin |
| Color | Red/Blue |
| Product material | PU Leather |
| Number of slats | 10 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























