Twin Size Storage Platform Bed Frame with 4 Open Storage Shelves and 2 Storage Drawers,LED Light,White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 42.60 |
| Weight (lbs) | 120.00 |
Product Features
- [Abundant Storage] 4 compartment shelves for books and decor.A wealth of storage space for impeccable organization.
- [LED Light] The headboard is designed with a light strip, which is convenient for you to read before going to bed or when you get up in the middle of the night.
- [Solid & Silent] Robust MDF support legs for unwavering stability. Enjoy peaceful nights with solid slats for mattress support and noise-dampening foam tape. No box spring needed.
- [Rustic Style] The wooden finish adds a rustic touch to your bedroom, while the sturdy bed frame delivers a peaceful sleeping experience.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 85.3''L x 41.7''W x 42.6''H |
| Platform Dimension | 75'' x 39.4'' |
| Total Height | 42.6'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 120lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Twin Size Storage Platform Bed Frame with 4 Open Storage Shelves and 2 Storage Drawers,LED Light,White
Twin Size Storage Platform Bed Frame with 4 Open Storage Shelves and 2 Storage Drawers,LED Light,White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 42.60 |
| Weight (lbs) | 120.00 |
Product Features
- [Abundant Storage] 4 compartment shelves for books and decor.A wealth of storage space for impeccable organization.
- [LED Light] The headboard is designed with a light strip, which is convenient for you to read before going to bed or when you get up in the middle of the night.
- [Solid & Silent] Robust MDF support legs for unwavering stability. Enjoy peaceful nights with solid slats for mattress support and noise-dampening foam tape. No box spring needed.
- [Rustic Style] The wooden finish adds a rustic touch to your bedroom, while the sturdy bed frame delivers a peaceful sleeping experience.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 85.3''L x 41.7''W x 42.6''H |
| Platform Dimension | 75'' x 39.4'' |
| Total Height | 42.6'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 120lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Original: $291,100.00
-70%$291,100.00
$87,330.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 85.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.70 |
| Assembled Height (in.) | 42.60 |
| Weight (lbs) | 120.00 |
Product Features
- [Abundant Storage] 4 compartment shelves for books and decor.A wealth of storage space for impeccable organization.
- [LED Light] The headboard is designed with a light strip, which is convenient for you to read before going to bed or when you get up in the middle of the night.
- [Solid & Silent] Robust MDF support legs for unwavering stability. Enjoy peaceful nights with solid slats for mattress support and noise-dampening foam tape. No box spring needed.
- [Rustic Style] The wooden finish adds a rustic touch to your bedroom, while the sturdy bed frame delivers a peaceful sleeping experience.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 85.3''L x 41.7''W x 42.6''H |
| Platform Dimension | 75'' x 39.4'' |
| Total Height | 42.6'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 120lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |























