Twin Size Tent Floor Bed with Triangle Structure, Black+Brown
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black+Brown |
| Main Material | Wood |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 76.60 |
| Assembled Width (in.) | 40.20 |
| Assembled Height (in.) | 55.10 |
| Weight (lbs) | 37.50 |
Product Features
- [Safe Platform Bed] This twin size house bed is a great helper for parents. Platform bed is close to the ground with added X-shaped safety railings to ensure your child's safety while they sleep. It is also easily accessible for them to climb in and out of, giving them a sense of independence.
- [Sturdy Frame] This bed, made from solid wood, is safe for your little one. It's more than just a decorative piece-it's also a very functional bed that'll keep calm during this major change.
- [Special Design] Two crossing bed columns will form a triangle structure which is more stable. For the horizontal board,you can use it for hanging little goods as towels or just use some small lanterns to decorate it.
- [Simple Style] Anyone will love the clean lines and natural look of this twin size house platform bed for it is also simple in style and enduring.
Description

| Material | Wood |
| Size | Twin |
| Color | Black+Brown |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 76.6''L x 40.2''W x 55.1''H |
| Full Bed | 75'' x 38.6'' |
| Total Height | 55.1'' |
| Number of Bed Slats | 0 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 37.5lbs |
| Bed Weight Capacity | No limit |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Twin Size Tent Floor Bed with Triangle Structure, Black+Brown
Twin Size Tent Floor Bed with Triangle Structure, Black+Brown
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black+Brown |
| Main Material | Wood |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 76.60 |
| Assembled Width (in.) | 40.20 |
| Assembled Height (in.) | 55.10 |
| Weight (lbs) | 37.50 |
Product Features
- [Safe Platform Bed] This twin size house bed is a great helper for parents. Platform bed is close to the ground with added X-shaped safety railings to ensure your child's safety while they sleep. It is also easily accessible for them to climb in and out of, giving them a sense of independence.
- [Sturdy Frame] This bed, made from solid wood, is safe for your little one. It's more than just a decorative piece-it's also a very functional bed that'll keep calm during this major change.
- [Special Design] Two crossing bed columns will form a triangle structure which is more stable. For the horizontal board,you can use it for hanging little goods as towels or just use some small lanterns to decorate it.
- [Simple Style] Anyone will love the clean lines and natural look of this twin size house platform bed for it is also simple in style and enduring.
Description

| Material | Wood |
| Size | Twin |
| Color | Black+Brown |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 76.6''L x 40.2''W x 55.1''H |
| Full Bed | 75'' x 38.6'' |
| Total Height | 55.1'' |
| Number of Bed Slats | 0 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 37.5lbs |
| Bed Weight Capacity | No limit |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black+Brown |
| Main Material | Wood |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 76.60 |
| Assembled Width (in.) | 40.20 |
| Assembled Height (in.) | 55.10 |
| Weight (lbs) | 37.50 |
Product Features
- [Safe Platform Bed] This twin size house bed is a great helper for parents. Platform bed is close to the ground with added X-shaped safety railings to ensure your child's safety while they sleep. It is also easily accessible for them to climb in and out of, giving them a sense of independence.
- [Sturdy Frame] This bed, made from solid wood, is safe for your little one. It's more than just a decorative piece-it's also a very functional bed that'll keep calm during this major change.
- [Special Design] Two crossing bed columns will form a triangle structure which is more stable. For the horizontal board,you can use it for hanging little goods as towels or just use some small lanterns to decorate it.
- [Simple Style] Anyone will love the clean lines and natural look of this twin size house platform bed for it is also simple in style and enduring.
Description

| Material | Wood |
| Size | Twin |
| Color | Black+Brown |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 76.6''L x 40.2''W x 55.1''H |
| Full Bed | 75'' x 38.6'' |
| Total Height | 55.1'' |
| Number of Bed Slats | 0 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 37.5lbs |
| Bed Weight Capacity | No limit |























