Twin Size Upholstered Daybed with Bear Shaped Headboard, Hydraulic System and Breathable Mesh Fence, Brown
Specifications
| Main Color | Brown |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 92.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.00 |
| Assembled Height (in.) | 36.20 |
| Weight (lbs) | 111.33 |
Product Features
- [Eye-catching Design] With the design of a bear shaped headboard, this daybed brings artistic atmosphere to your home. The design is full of fun and can make you feel easy and comfortable.This bed provides a fun and adorable place for you to enjoy yourselves.
- [Hydraulic storage system] The hydraulic storage system underneath the mattress is perfect for you to store quilts, bed sheets and other necessities. Functional and aesthetic, this bed will enhance any bedroom.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off lively color upholstery with a playful scalloped silhouette for a look both you and your little one will love.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy bed frame with a head which won't wobble.What’s more, the breathable mesh fence which can be installed on either side can offer the child healthy and comfortable sleeping experience.
- [Overall Dimensions] Overall Product Dimension: 92.5"L x 41"W x 36.2"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 92.5"L x 41"W x 36.2"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 111.33 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Upholstered Bed |
| Size | Twin |
| Color | Gray/Brown/White |
| Material | Pine Wood+MDF+Velvet |
| Box Spring Required | No |
| Number of slats | 10pcs |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Twin Size Upholstered Daybed with Bear Shaped Headboard, Hydraulic System and Breathable Mesh Fence, Brown
Twin Size Upholstered Daybed with Bear Shaped Headboard, Hydraulic System and Breathable Mesh Fence, Brown
Specifications
| Main Color | Brown |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 92.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.00 |
| Assembled Height (in.) | 36.20 |
| Weight (lbs) | 111.33 |
Product Features
- [Eye-catching Design] With the design of a bear shaped headboard, this daybed brings artistic atmosphere to your home. The design is full of fun and can make you feel easy and comfortable.This bed provides a fun and adorable place for you to enjoy yourselves.
- [Hydraulic storage system] The hydraulic storage system underneath the mattress is perfect for you to store quilts, bed sheets and other necessities. Functional and aesthetic, this bed will enhance any bedroom.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off lively color upholstery with a playful scalloped silhouette for a look both you and your little one will love.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy bed frame with a head which won't wobble.What’s more, the breathable mesh fence which can be installed on either side can offer the child healthy and comfortable sleeping experience.
- [Overall Dimensions] Overall Product Dimension: 92.5"L x 41"W x 36.2"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 92.5"L x 41"W x 36.2"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 111.33 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Upholstered Bed |
| Size | Twin |
| Color | Gray/Brown/White |
| Material | Pine Wood+MDF+Velvet |
| Box Spring Required | No |
| Number of slats | 10pcs |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $358,600.00
-70%$358,600.00
$107,580.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Brown |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 92.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.00 |
| Assembled Height (in.) | 36.20 |
| Weight (lbs) | 111.33 |
Product Features
- [Eye-catching Design] With the design of a bear shaped headboard, this daybed brings artistic atmosphere to your home. The design is full of fun and can make you feel easy and comfortable.This bed provides a fun and adorable place for you to enjoy yourselves.
- [Hydraulic storage system] The hydraulic storage system underneath the mattress is perfect for you to store quilts, bed sheets and other necessities. Functional and aesthetic, this bed will enhance any bedroom.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off lively color upholstery with a playful scalloped silhouette for a look both you and your little one will love.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy bed frame with a head which won't wobble.What’s more, the breathable mesh fence which can be installed on either side can offer the child healthy and comfortable sleeping experience.
- [Overall Dimensions] Overall Product Dimension: 92.5"L x 41"W x 36.2"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 92.5"L x 41"W x 36.2"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 111.33 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Upholstered Bed |
| Size | Twin |
| Color | Gray/Brown/White |
| Material | Pine Wood+MDF+Velvet |
| Box Spring Required | No |
| Number of slats | 10pcs |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























