Twin Size Upholstered Daybed with Trundle and Three Drawers,Green
Specifications
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 94.90 |
| Assembled Height (in.) | 37.60 |
| Weight (lbs) | 148.50 |
Product Features
- ①[Simple Design] This daybed with trundle and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- ②[Modern Style] This daybed frame with rails in two sides not only can be a bed to be placed in your bedroom but also is ideal to be a sofa or seat in your living room.
- ③[Solid Construction] This daybed is crafted from pine wood and MDF and features a linen-blend upholstery awash in a solid finish.The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- ④[Trundle and Drawers] Best of all, it includes three lower drawers for keeping spare linens, clean clothes, games, and more.And with a trundle for entertaining guests or friends.
- ⑤[Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description
| Bed Material | Pine Wood+MDF+Linen |
| Size | Twin |
| Color | Green |
| Numbers of Package | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80.3''L*94.9''W*37.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Daybed Dimension | 75''x39'' |
| Trundle Dimension | 74.4''x39'' |
| Total Height | 37.6'' |
| Daybed/Trundle Slats | 10/10pcs |
| Overall Product Weight | 148.5lb |
| Each Bed Weight Capability | 250lb |
| Daybed/Trundle Mattress Thickness | 8-10''/6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Twin Size Upholstered Daybed with Trundle and Three Drawers,Green
Twin Size Upholstered Daybed with Trundle and Three Drawers,Green
Specifications
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 94.90 |
| Assembled Height (in.) | 37.60 |
| Weight (lbs) | 148.50 |
Product Features
- ①[Simple Design] This daybed with trundle and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- ②[Modern Style] This daybed frame with rails in two sides not only can be a bed to be placed in your bedroom but also is ideal to be a sofa or seat in your living room.
- ③[Solid Construction] This daybed is crafted from pine wood and MDF and features a linen-blend upholstery awash in a solid finish.The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- ④[Trundle and Drawers] Best of all, it includes three lower drawers for keeping spare linens, clean clothes, games, and more.And with a trundle for entertaining guests or friends.
- ⑤[Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description
| Bed Material | Pine Wood+MDF+Linen |
| Size | Twin |
| Color | Green |
| Numbers of Package | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80.3''L*94.9''W*37.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Daybed Dimension | 75''x39'' |
| Trundle Dimension | 74.4''x39'' |
| Total Height | 37.6'' |
| Daybed/Trundle Slats | 10/10pcs |
| Overall Product Weight | 148.5lb |
| Each Bed Weight Capability | 250lb |
| Daybed/Trundle Mattress Thickness | 8-10''/6'' |
Original: $1,140.00
-70%$1,140.00
$342.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 94.90 |
| Assembled Height (in.) | 37.60 |
| Weight (lbs) | 148.50 |
Product Features
- ①[Simple Design] This daybed with trundle and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- ②[Modern Style] This daybed frame with rails in two sides not only can be a bed to be placed in your bedroom but also is ideal to be a sofa or seat in your living room.
- ③[Solid Construction] This daybed is crafted from pine wood and MDF and features a linen-blend upholstery awash in a solid finish.The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- ④[Trundle and Drawers] Best of all, it includes three lower drawers for keeping spare linens, clean clothes, games, and more.And with a trundle for entertaining guests or friends.
- ⑤[Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in efficiently packed boxes for simple set-up that takes less than an hour with a friend's help.
Description
| Bed Material | Pine Wood+MDF+Linen |
| Size | Twin |
| Color | Green |
| Numbers of Package | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80.3''L*94.9''W*37.6''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Daybed Dimension | 75''x39'' |
| Trundle Dimension | 74.4''x39'' |
| Total Height | 37.6'' |
| Daybed/Trundle Slats | 10/10pcs |
| Overall Product Weight | 148.5lb |
| Each Bed Weight Capability | 250lb |
| Daybed/Trundle Mattress Thickness | 8-10''/6'' |























