Twin Size Upholstered Daybed with Twin Size Trundle and Drawers, Velvet, Beige
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Velvet |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.90 |
| Assembled Width (in.) | 40.80 |
| Assembled Height (in.) | 33.10 |
| Weight (lbs) | 173.80 |
Product Features
- [Maximized space] The daybed with handy pull-out trundle and three functioning drawers takes up minimal space for the spontaneous sleepover guest. The trundle and drawers can easily be pulled in and out for maximum storage space, perfect for organizing anything from clothes and bed linens to toys and games. Such a versatile piece, bringing functionality, versatility, and style to your home, perfect for those who have lots of visitors.
- [Elegant design] This daybed with handy pull-out trundle and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality and a strong, durable frame so that the bed is sturdy and durable.
- [Health and Comfort] No box spring required, and without needing a foundation. The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with wood slats for extra support and ensures air moves freely around your mattress to keep it fresh for years to come. Built-in smoothly casters , easy for you to pull out of the drawers.
- [Dimensions] Overall Product Dimension: 79.9"L x40.8"W x 33.1"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 79.9"L x40.8"W x 33.1"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 3 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 173.8lbs |
| Weight Capacity | Bed:400LBS Trundle:250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Upholstered Daybed |
| Size | Twin |
| Color | Beige/Gray |
| Material | Plywood+MDF+Velvet |
| The number of slats | 10+10 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























Twin Size Upholstered Daybed with Twin Size Trundle and Drawers, Velvet, Beige
Twin Size Upholstered Daybed with Twin Size Trundle and Drawers, Velvet, Beige
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Velvet |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.90 |
| Assembled Width (in.) | 40.80 |
| Assembled Height (in.) | 33.10 |
| Weight (lbs) | 173.80 |
Product Features
- [Maximized space] The daybed with handy pull-out trundle and three functioning drawers takes up minimal space for the spontaneous sleepover guest. The trundle and drawers can easily be pulled in and out for maximum storage space, perfect for organizing anything from clothes and bed linens to toys and games. Such a versatile piece, bringing functionality, versatility, and style to your home, perfect for those who have lots of visitors.
- [Elegant design] This daybed with handy pull-out trundle and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality and a strong, durable frame so that the bed is sturdy and durable.
- [Health and Comfort] No box spring required, and without needing a foundation. The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with wood slats for extra support and ensures air moves freely around your mattress to keep it fresh for years to come. Built-in smoothly casters , easy for you to pull out of the drawers.
- [Dimensions] Overall Product Dimension: 79.9"L x40.8"W x 33.1"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 79.9"L x40.8"W x 33.1"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 3 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 173.8lbs |
| Weight Capacity | Bed:400LBS Trundle:250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Upholstered Daybed |
| Size | Twin |
| Color | Beige/Gray |
| Material | Plywood+MDF+Velvet |
| The number of slats | 10+10 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display |
Original: $338,200.00
-70%$338,200.00
$101,460.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Velvet |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.90 |
| Assembled Width (in.) | 40.80 |
| Assembled Height (in.) | 33.10 |
| Weight (lbs) | 173.80 |
Product Features
- [Maximized space] The daybed with handy pull-out trundle and three functioning drawers takes up minimal space for the spontaneous sleepover guest. The trundle and drawers can easily be pulled in and out for maximum storage space, perfect for organizing anything from clothes and bed linens to toys and games. Such a versatile piece, bringing functionality, versatility, and style to your home, perfect for those who have lots of visitors.
- [Elegant design] This daybed with handy pull-out trundle and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality and a strong, durable frame so that the bed is sturdy and durable.
- [Health and Comfort] No box spring required, and without needing a foundation. The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with wood slats for extra support and ensures air moves freely around your mattress to keep it fresh for years to come. Built-in smoothly casters , easy for you to pull out of the drawers.
- [Dimensions] Overall Product Dimension: 79.9"L x40.8"W x 33.1"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 79.9"L x40.8"W x 33.1"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 3 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 173.8lbs |
| Weight Capacity | Bed:400LBS Trundle:250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Product Type | Upholstered Daybed |
| Size | Twin |
| Color | Beige/Gray |
| Material | Plywood+MDF+Velvet |
| The number of slats | 10+10 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display |























