Twin Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and 2 Drawers, Pink
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Pink |
| Main Material | Upholstered |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 46.00 |
| Assembled Width (in.) | 24.00 |
| Assembled Height (in.) | 15.00 |
| Weight (lbs) | 100.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Cute Design] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off soft upholstery with a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [With Guardrail] Solid framework and side guardrail provide extra sleep security on the bed.
- [Storage Drawers] The platform bed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+Chenille |
| Size | Twin |
| Color | Pink |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.5''L x 44.5''W x 46.1''H |
| Twin Bed | 76'' x 39'' |
| Total Height | 46.1'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 100lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and 2 Drawers, Pink
Twin Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and 2 Drawers, Pink
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Pink |
| Main Material | Upholstered |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 46.00 |
| Assembled Width (in.) | 24.00 |
| Assembled Height (in.) | 15.00 |
| Weight (lbs) | 100.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Cute Design] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off soft upholstery with a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [With Guardrail] Solid framework and side guardrail provide extra sleep security on the bed.
- [Storage Drawers] The platform bed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+Chenille |
| Size | Twin |
| Color | Pink |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.5''L x 44.5''W x 46.1''H |
| Twin Bed | 76'' x 39'' |
| Total Height | 46.1'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 100lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Original: $694.00
-70%$694.00
$208.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Pink |
| Main Material | Upholstered |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 46.00 |
| Assembled Width (in.) | 24.00 |
| Assembled Height (in.) | 15.00 |
| Weight (lbs) | 100.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Cute Design] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off soft upholstery with a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [With Guardrail] Solid framework and side guardrail provide extra sleep security on the bed.
- [Storage Drawers] The platform bed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+Chenille |
| Size | Twin |
| Color | Pink |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.5''L x 44.5''W x 46.1''H |
| Twin Bed | 76'' x 39'' |
| Total Height | 46.1'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 100lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |























