Twin Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and Light, Beige
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Velvet |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 44.10 |
| Assembled Height (in.) | 55.50 |
| Weight (lbs) | 88.00 |
Product Features
- [Cute Bed] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off soft upholstery with a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [Light Design] The built-in LED of one of ears is especially suitable as a reading light for your children. Yellow lights add a warm feel to the room. You can control the intensity of the light with a switch.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Velvet gives you soft comfort on lazy mornings and long nights.
- [Extra Storage Space] There are 2 small storage stools at the end of the bed, where you can store toys or bedding. The lid protects against dust very well.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Wood+Metal+Velvet |
| Size | Twin |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 77.6''L x 44.1''W x 55.5''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 55.5'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 88lbs |
| Bed Weight Capacity | 220lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Twin Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and Light, Beige
Twin Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and Light, Beige
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Velvet |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 44.10 |
| Assembled Height (in.) | 55.50 |
| Weight (lbs) | 88.00 |
Product Features
- [Cute Bed] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off soft upholstery with a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [Light Design] The built-in LED of one of ears is especially suitable as a reading light for your children. Yellow lights add a warm feel to the room. You can control the intensity of the light with a switch.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Velvet gives you soft comfort on lazy mornings and long nights.
- [Extra Storage Space] There are 2 small storage stools at the end of the bed, where you can store toys or bedding. The lid protects against dust very well.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Wood+Metal+Velvet |
| Size | Twin |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 77.6''L x 44.1''W x 55.5''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 55.5'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 88lbs |
| Bed Weight Capacity | 220lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Velvet |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 44.10 |
| Assembled Height (in.) | 55.50 |
| Weight (lbs) | 88.00 |
Product Features
- [Cute Bed] Perfect for your little one's bedroom, this twin daybed shows off soft upholstery with a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [Light Design] The built-in LED of one of ears is especially suitable as a reading light for your children. Yellow lights add a warm feel to the room. You can control the intensity of the light with a switch.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Velvet gives you soft comfort on lazy mornings and long nights.
- [Extra Storage Space] There are 2 small storage stools at the end of the bed, where you can store toys or bedding. The lid protects against dust very well.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Wood+Metal+Velvet |
| Size | Twin |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 77.6''L x 44.1''W x 55.5''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 55.5'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 88lbs |
| Bed Weight Capacity | 220lb |























