Twin Size Upholstered Platform Bed with Rabbit Shaped Headboard, Pink
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Pink+White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 39.00 |
| Assembled Height (in.) | 55.12 |
| Weight (lbs) | 55.50 |
Product Features
- [Cute Design] The cartoon ears are designed on the headboard making the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this platfoem bed shows off lively color upholstery: pink or white, your little one will love.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Twin |
| Color | Pink + White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 39''W x 55.12''H |
| Twin Bed | 74.8'' x 39'' |
| Total Height | 55.12'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 55.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Twin Size Upholstered Platform Bed with Rabbit Shaped Headboard, Pink
Twin Size Upholstered Platform Bed with Rabbit Shaped Headboard, Pink
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Pink+White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 39.00 |
| Assembled Height (in.) | 55.12 |
| Weight (lbs) | 55.50 |
Product Features
- [Cute Design] The cartoon ears are designed on the headboard making the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this platfoem bed shows off lively color upholstery: pink or white, your little one will love.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Twin |
| Color | Pink + White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 39''W x 55.12''H |
| Twin Bed | 74.8'' x 39'' |
| Total Height | 55.12'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 55.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Original: $362.80
-70%$362.80
$108.84Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Pink+White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 39.00 |
| Assembled Height (in.) | 55.12 |
| Weight (lbs) | 55.50 |
Product Features
- [Cute Design] The cartoon ears are designed on the headboard making the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this platfoem bed shows off lively color upholstery: pink or white, your little one will love.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Twin |
| Color | Pink + White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 39''W x 55.12''H |
| Twin Bed | 74.8'' x 39'' |
| Total Height | 55.12'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 55.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |























