Twin Size Upholstered Platform Bed with Wood Supporting Feet, Beige
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.90 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 44.10 |
| Weight (lbs) | 60.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Berber Fleece gives you soft comfort on lazy mornings and long nights.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+Berber Fleece |
| Size | Twin |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.9''L x 40.9''W x 44.1''H |
| Twin Bed | 76'' x 39.4'' |
| Total Height | 44.1'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 60lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Twin Size Upholstered Platform Bed with Wood Supporting Feet, Beige
Twin Size Upholstered Platform Bed with Wood Supporting Feet, Beige
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.90 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 44.10 |
| Weight (lbs) | 60.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Berber Fleece gives you soft comfort on lazy mornings and long nights.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+Berber Fleece |
| Size | Twin |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.9''L x 40.9''W x 44.1''H |
| Twin Bed | 76'' x 39.4'' |
| Total Height | 44.1'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 60lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Original: $247.01
-70%$247.01
$74.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.90 |
| Assembled Width (in.) | 40.90 |
| Assembled Height (in.) | 44.10 |
| Weight (lbs) | 60.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Berber Fleece gives you soft comfort on lazy mornings and long nights.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+Berber Fleece |
| Size | Twin |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.9''L x 40.9''W x 44.1''H |
| Twin Bed | 76'' x 39.4'' |
| Total Height | 44.1'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 60lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























