Twin Size Velvet House Bed Wood Bed, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 75.00 |
| Weight (lbs) | 74.42 |
Product Features
- [Playhouse Design with strips on Headboard] Featuring roof, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun. Headboard strips makes this bed more modern.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Superior Quality] The house bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability. Slats kit is included, so you don't need a box springs or foundations.
- [Dimensions] Overall Product Dimension - 80.3"L x 41.2"W x 75"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 80.3"L x 41.2"W x 75"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 74.42LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6"-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Beige/Gray |
| Material | Velvet+Plywood+Pinewood |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 10 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Twin Size Velvet House Bed Wood Bed, Gray
Twin Size Velvet House Bed Wood Bed, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 75.00 |
| Weight (lbs) | 74.42 |
Product Features
- [Playhouse Design with strips on Headboard] Featuring roof, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun. Headboard strips makes this bed more modern.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Superior Quality] The house bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability. Slats kit is included, so you don't need a box springs or foundations.
- [Dimensions] Overall Product Dimension - 80.3"L x 41.2"W x 75"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 80.3"L x 41.2"W x 75"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 74.42LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6"-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Beige/Gray |
| Material | Velvet+Plywood+Pinewood |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 10 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
| Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 41.20 |
| Assembled Height (in.) | 75.00 |
| Weight (lbs) | 74.42 |
Product Features
- [Playhouse Design with strips on Headboard] Featuring roof, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun. Headboard strips makes this bed more modern.
- [A Better Sleeping Environment] Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation.
- [Superior Quality] The house bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability. Slats kit is included, so you don't need a box springs or foundations.
- [Dimensions] Overall Product Dimension - 80.3"L x 41.2"W x 75"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 80.3"L x 41.2"W x 75"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 74.42LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 250LBS |
| Recommended Mattress Thickness | 6"-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | Beige/Gray |
| Material | Velvet+Plywood+Pinewood |
| Box Spring Required | No |
| Number of Slats | 10 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























